رئیس جمهوری فیلیپین صلاحیت و اتهامات دیوان کیفری لاهه را رد کرد

ایرنا
رئیس جمهوری فیلیپین در واکنش به گشایش پرونده جنایی علیه وی در دیوان کیفری بین المللی لاهه به دلیل کشتار هزاران نفر در این کشور در جریان برنامه مقابله با مواد مخدر، صلاحیت این دادگاه و اتهامات مطرح شده از سوی آن را رد کرد.

رودریگو دوترته در گفت وگو با رسانه های فیلیپینی گفت وی اصلا به نیروهای پلیس دستور شلیک به سوی مظنونان قاچاق مواد مخدر را نداده است.

دوترته مدعی شد هیچ یک از قربانیان برنامه مقابله با مواد مخدر توسط جوخه های اعدام نیروهای پلیس کشته نشدند و مستنداتی در این زمینه در فیلیپین وجود ندارد .

وی درعین حال با طرح این سوال که آیا دیوان کیفری لاهه صلاحیت رسیدگی به این موضوعات را دارد؟ تشکیل پرونده علیه خود را در این دادگاه بین المللی به این سخنان که ' اگرمجرم شناخته شدم مرا زندانی نکنید و اعدام کنید' به استهزاء گرفت.

مانیلا استاندارد نیز به نقل ازمشاور حقوقی دوترته و دادستان عمومی فیلیپین در واکنش به این موضوع گزارش داد: چندین پرونده مربوط به قتل مظنونان مواد مخدر در دادگاههای فیلیپین در حال بررسی است و یک تحقیق در مجلس سنا دراین زمینه انجام شده که نتایج آن نشان می دهد در جریان مقابله با برنامه مواد مخدر در این کشورمدرکی مبنی بر تخلف پیدا نشده است.

این درحالی است که یک وکیل ، چندین نماینده مجلس و اعضای چند نهاد مدنی و تعدادی ازخانواده های قربانیان برنامه مقابله با مواد مخدر دوترته در فیلیپین با شکایت رسمی، یک پرونده قضایی علیه رئیس جمهوری این کشور را در دیوان کیفری بین المللی لاهه به جریان انداختند.

دادستان دیوان کیفری بین‌المللی لاهه دو روز پیش اعلام کرد پرونده قضایی بررسی جرائم انجام شده و مرگ غیرقانونی هزاران نفراز مردم فیلیپین در جریان برنامه مقابله با مواد مخدر رودریگو دوترته رئیس جمهوری این کشور دراین نهاد قضایی گشوده شده است.

دوترته در زمان رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری در سال 2016 به مردم این کشور وعده داده بود با مقابله با قاچاقچیان درفیلیپین مواد مخدر و قاچاق آن را در این کشورریشه کن می کند.

براساس آمارهای رسمی دولت فیلیپین در دوران ریاست جمهوری دوترته 4 هزار نفر پس از شروع برنامه مقابله علیه مواد مخدر کشته شدند، این درحالی است که نهادهای مدنی و حقوق بشری درآمارهای غیررسمی تعداد قربانیان جنگ مواد مخدر را بین 8 تا 12 هزار نفر برآورد کرده اند.

آمار ارائه شده توسط نهادهای مدنی همواره توسط دولت فیلیپین رد شده است.

گزارش این نهادها حاکی است در طول 19 ماهه گذشته دوران ریاست جمهوری دوترته تاکنون هزاران نفر از فقیرترین مردم این کشوردرپی اعمال سیاست سرکوب شدید، توسط پلیس مواد مخدر فیلیپین کشته شده اند.