تظاهرات ضد نژادپرستی در ایتالیا: ما همه خارجی هستیم

دویچه وله
یک هفته پس از حمله به خارجی‌ها در شرق ایتالیا، هزاران نفر علیه نژادپرستی به خیابان‌ها رفتند. در جریان حمله مزبور شش تن مجروح شده بودند. پیش از آن خبر قتل فجیع یک دختر ایتالیایی و دستگیری چند خارجی منتشر شده بود.

در تظاهرات روز شنبه (۱۰ فوریه/ ۲۱ بهمن) در شهر "ماچرتا" در شرق ایتالیا معترضان شعارهایی چون "ما همه خارجی هستیم" را حمل می‌کردند. یک هفته پیش از این تظاهرات و در بحبوحه مبارزات انتخابات محلی فردی در ماچرتا به سوی چندین مهاجر آفریقایی شلیک کرد. در جریان آن حمله شش نفر زخمی شدند.

گفته می‌شود مهاجم انگیزه‌ی خارجی‌ستیزانه داشته و در پی قتل دختری ۱۸ ساله دست به این اقدام زده است. پیکر مثله‌شده‌ی این دختر در دو چمدان پیدا شده بود. در این پرونده چندین نیجریه‌ای‌تبار بازداشت شده‌اند.

رسانه‌ها شمار شرکت‌کنندگان در تظاهرات ضدفاشیستی روز شنبه را، به نقل از سازمان‌دهندگان تظاهرات، حدود ۳۰ هزار نفر اعلام کرده‌اند. آمار رسمی در این باره منتشر نشده است.

فرد جوانی از یک خودروی در حال حرکت در شهرک ماچراتا در ایتالیا به روی گروهی از خارجیان تیراندازی و دست‌کم شش نفر را زخمی کرد. پلیس می‌گوید جوان تیرانداز هنگام بازداشت سلام فاشیستی داده است.

از بیم زد و خرد در بخش‌هایی از شهر محدودیت‌هایی ایجاد شده بود؛ مدارس و مغازه‌ها هم تعطیل شده بودند. وزارت کشور ایتالیا اعلام کرده که تظاهرات بدون خشونت برگزار شده است.

در شهرهای دیگر، از جمله در میلان، هم تظاهراتی علیه نژادپرستی برگزار شد. در تظاهرات در شهرهای مختلف سازمان‌های ضدفاشیستی از سراسر کشور و هواداران احزاب چپ و نهادهای اجتماعی نیز شرکت کردند.

حمله به خارجی‌ها در ماچرتا به بحث و جدل‌ها درباره مهاجران دامن زده است. بیش از همه احزاب دست راستی امیدوارند طرح این موضوع سبب اقبال بیشتر به آنها در انتخابات ۴ مارس شود.

تظاهرات روز پنجشنبه‌ی راستگرایان افراطی در ماچراتا به خشونت انجامید. آنها با پلیس درگیر شدند. شهردار این شهر برای جلوگیری از تشدید ناآرامی‌ها با برگزاری تظاهرات ضد فاشیستی مخالفت کرده بود.