"مومبای"، دوازدهمین شهر ثروتمند در جهان

ایرنا
شهر مومبای (بمبئی) در هند با 950 میلیارد دلار ثروت خصوصی، دوازدهمین شهر ثروتمند در جهان به شمار می رود. گفته شده که خانه 28 میلیاردر هندی در این شهر است.

پبه نقل از روزنامه 'تایمز ایندیا'، با توجه به گزارش سازمان 'ثروت در جهان نوین'، شهر مومبای (بمبئی) که مرکز اقتصادی هند است، در میان 10 شهر اول جهان از نظر تعداد میلیاردر هایی قرار دارد که در این شهرها زندگی می کنند . در این شهر 28 میلیاردر با ارزش دارایی بیش از یک میلیارد دلار زندگی می کنند.

در این گزارش آمده است: مجموع ثروت در شهر بمبئی به 950 میلیارد دلار می رسد. این شهر همچنین دارای بازار بورس بزرگی است که دوازدهمین بازار بورس بزرگ در جهان محسوب می شود. صنایع عمده در این شهر شامل خدمات مالی، املاک و مستغلات و رسانه ها می شوند.

بر اساس این گزارش در یک دهه آینده شهر مومبای از نظر ثروت بیشترین رشد را در میان شهر های جهان خواهد داشت.

این درحالی است که شهر نیویورک با مجموع ثروت 3 تریلیون دلار، ثروتمند ترین شهر جهان شناخته می شود. پس از این شهر لندن با 2.7 تریلیون دلار، توکیو با 2.5 تریلیون دلار و سان فرانسیسکو با 2.3 تریلیون دلار به ترتیب ثروتمند ترین شهر های جهان می باشند.

در این گزارش همچنین آمده است که هند در سال 2017 بهترین بازار ثروت در جهان بوده است. ثروت این کشور با رشد 25 درصدی از 6 هزار 584 میلیارد دلار در سال 2016 به 8 هزار و 230 میلیارد دلار در سال 2017 افزایش یافته است.

هند یکی از کشور های بزرگ با جمعیت انبوه است که حدود70 درصد از جمعیت آن زندگی متوسط رو به پایین دارند.
با وجود رشد اقتصادی سریع در هند ، فاصله میان فقیر و ثروتمند بیشتر شده و کلان شهر های این کشور همچون شهر مومبای به دو قسمت حلبی نشین (فقیر) و برج نشین( ثروتمند) تقسیم شده اند.

یکی از شعار های انتخاباتی نارندا مودی ، نخست وزیر هند، کمک به فقیرترین افراد جامعه بود که به گفته منتقدانش تاکنون کارنامه قابل قبولی دراین زمینه نداشته است.

این سازمان همچنین در گزارش خود اعلام کرد: هند با ثروتی معادل 8 هزار و 230 میلیارد دلار، ششمین کشور ثروتمند در جهان محسوب می شود.

در طول یک دهه گذشته (2007 تا 2017) ثروت هند با یک رشد 160 درصدی مواجه بوده است و از 3 هزار و 165 میلیارد دلار به 8 هزار و 230 میلیارد دلار رسیده است.

در این گزارش همچنین آمده است که هند دارای جمعیت یک میلیارد و330 هزار نفری با ثروتی به ارزش یک میلیون دلار یا بیشتر از آن می باشد که از این نظر در جایگاه نهم جهانی قرار گرفته است.

همچنین 119 نفر در هند میلیاردر هستند که این امر هند را در جایگاه سوم جهانی پس از آمریکا و چین قرار داده است.