پیگرد قضایی رهبر جدید حزب دموکراتیک خلق‌های ترکیه

دویچه وله
یک روز پس از انتخاب پروین بولدان به عنوان یکی از دو رهبر "حزب دموکراتیک خلق‌ها"، دادستانی کل آنکارا به انجام تحقیقات اولیه برای پیگرد قضایی او اقدام کرده است. یکی از اتهام‌های بولدان "تحریک مردم به نفرت و دشمنی" است.

روز دوشنبه (۱۲ فوریه / ۲۳ بهمن) دادستانی کل آنکارا اعلام کرد که در حال بررسی اقدامات قضایی علیه پروین بولدان، یکی از دو رهبر "حزب دموکراتیک خلق‌های" ترکیه، و سیری ثریا اوندر، یکی از نمایندگان این حزب در پارلمان است.

بولدان روز یکشنبه در سومین کنگره "حزب دموکراتیک خلق‌ها"ی ترکیه که در آنکارا برگزار شد به همراه سزایی تملی به عنوان رهبر این حزب برگزیده شد.

رهبری این حزب همیشه به طور مشترک به یک زن و یک مرد واگذار می‌شود.


تبلیغ برای صلح یا نفرت؟

بولدان و اوندر در سخنرانی‌های خود در کنگره از حمله ارتش ترکیه به کرد‌های شمال سوریه انتقاد کرده و گفته بودند که در جریان این عملیات نظامی افراد غیرنظامی هم کشته می‌شوند.

بولدان علاوه بر این خواستار مذاکره دولت ترکیه با "حزب کارگران کردستان" (پ ک ک) شده و تاکید کرده بود که راه حل مشکلات "نه جنگ بلکه صلح است، راه حل، نه مرگ و کشتار، بلکه زندگی است".

به گزارش خبرگزاری ترکی آنادولو، دادستانی آنکارا بولدان و اوندر را به "تحریک مردم به نفرت و دشمنی" و "ستایش عناصر جنایتکار" متهم کرده است.

به گفته مقامات "حزب دموکرات خلق‌ها"، ۳۵۰ تن از اعضای این حزب به دلیل انتقاد از حمله ترکیه به عفرین دستگیر شده‌اند.

این حزب نزدیک به کردهای ترکیه، پیش از حمله ارتش به عفرین نیز تحت فشار دولت رجب طیب اردوغان قرار داشت. پس از کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶ هزاران تن از اعضا و هواداران آن دستگیر شدند. نه تن از دستگیرشدگان نماینده این حزب در پارلمان هستند.

صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر پیشین این حزب، از زندان نامه‌ای به سران دولت نوشت که در آن آمده است: «اگر پاسخ شما به مقاومت حبس است، پس باید هزار زندان دیگر هم ایجاد کنید، تازه آن زمان هم به اندازه کافی سلول برای ما نخواهید داشت.»

دمیرتاش به اتهام "رهبری یک سازمان تروریستی" دستگیر شده و احتمال اینکه به بیش از ۱۴۰ سال حبس محکوم شود، وجود دارد.