نیروی شبه‌نظامی حشد الشعبی به نیروهای امنیتی عراق می‌پیوندد

دویچه وله
نخست‌وزیر عراق با صدور فرمانی اعلام کرد تمامی گروه‌های مسلح از جمله حشد الشعبی به نیروهای امنیتی این کشور می‌پیوندند. عمده نیروی حشد الشعبی از سپاه بدر تأمین می‌شود که زیر نظر سپاه پاسداران ایران است.


حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، روز پنجشنبه ۱۷ اسفند (۸ مارس) فرمانی صادر کرد، مبنی بر اینکه نیروی شبه‌نظامی حشد الشعبی به نیروهای امنیتی عراق می‌پیوندند. بر اساس این فرمان، نیروهای حشد الشعبی از بسیاری حقوق و مزایای ارتش بهره‌مند می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروی شبه‌نظامی و شیعه حشد الشعبی که بیش از ۶۰هزار عضو دارد، تاکنون از نیروهای قدس سپاه پاسداران به فرماندهی سرلشکر قاسم سلیمانی پیروی می‌کردند.


هادی عامری، رهبر شبه‌نظامیان سپاه بدر، فرماندهی نیروی حشد الشعبی را برعهده دارد. عامری تابعیت ایران را دارد و در جنگ ایران و عراق از فرماندهان سپاه پاسداران بود و علیه نیروهای صدام حسین می‌جنگید. او سپس به عراق رفت و سپاه بدر عراق را با حمایت مالی و نظامی سپاه پاسداران پایه‌گذاری کرد.

سپاه بدر شاخه نظامی سازمان بدر است. هم‌اکنون قاسم الاعراجی وزیر کشور عراق و از رهبران سازمان بدر است.

در این فرمان آمده است که، نیروهای وابسته به حشد الشعبی در دانشکده‌ها و دانشگاه‌های نظامی برای ادامه تحصیل پذیرفته خواهند شد.

پیش از این پارلمان عراق در ششم آذر سال ۱۳۹۵ با رأی اکثریت با پیوستن نیروهای الحشد الشعبی به مجموعه نیروهای امنیتی و نظامی عراق موافقت کرده بود.