کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل: رئیس جمهور فیلیپین نیاز به روانشناس دارد

ایرنا
«زید رعد حسین» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با انتقاد از «رودریگو دوترته» رئیس جمهوری فیلیپین، به وی پیشنهاد داد تا به یک روانشناس مراجعه کند.

پس از آن که دولت «رودریگو دوترته» رئیس جمهوری فیلیپین، نام یک گزارشگر سازمان ملل، یک نماینده سابق مجلس فیلیپین و چهار روحانی مسیحی را در فهرست «تروریست‌‌های تحت تعقیب» این کشور قرار داد، «زید رعد حسین» دیپلمات اهل اردن و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد: این حملات نمی‌تواند بی پاسخ بماند، شورای حقوق بشر سازمان ملل باید موضع گیری کند.

وی که از این اقدام «دوترته» خشمگین بود، عنوان کرد: رئیس جمهوری فیلیپین نیاز دارد که به یک روانشناس مراجعه کند و درمان شود. رفتارهای وی غیرقابل قبول است.

«زید» و دیگر مقامات سازمان ملل توجه ویژه‌ای به برنامه کشنده مبارزه با مواد مخدر «دوترته» دارند.

از زمان روی کار آمدن «دوترته» در سال 2016 (95) تا کنون طبق اعلام مقامات فیلیپینی، پلیس این کشور 4 هزار و 100 نفر از مصرف کنندگان و قاچاقچیان مواد مخدر را کشته است، در حالی که گروه‌های مدنی می‌گویند تعداد تلفات سه برابر رقم اعلام شده است.

«آگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل در فیلیپین که از منتقدین برنامه مبارزه با مواد مخدر «دوترته» است، به یکی از اهداف حملات رئیس جمهور فیلیپین تبدیل شده به طوری که دولت فیلیپین نام این بازرس سازمان ملل را در فهرست «تروریست‌ها» قرار داده است.

پیش از این رئیس جمهوری فیلیپین اعلام کرده بود که با بازرس سازمان ملل درباره اعدام‌های مربوط به مواد مخدر هرگز همکاری نخواهد کرد.

«رودریگو دوترته» با ابراز انتقاد شدید از گزارشگر سازمان ملل، به اعضای کابینه‌اش دستور داده بود تا با وی همکاری نکنند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با واکنش به حملات لفظی رئیس جمهور فیلیپین نسبت به گزارشگر ویژه سازمان ملل، گفت: این بی احترامی محض است که رئیس جمهور کشوری به این شکل، با استفاده از شنیع‌ترین کلمات، درباره یک گزارشگر محترم صحبت می‌کند.

وزارت امور خارجه فیلیپین نیز در واکنش به صحبت‌های «زید» که «دوترته» را تلویحا یک بیمار روانی خوانده بود، بیانیه‌ای صادر کرد و اظهارات وی را «شتاب زده و نسنجیده» توصیف کرد.

«آلان پیتر کایتانو» وزیر امور خارجه فیلیپین عنوان کرد: اظهارات مطرح شده یک آبروریزی بزرگ برای شورای حقوق بشر و تلاش‌های مفیدش است.

وی اضافه کرد: دنیا به «دوترته» های بیشتری نیاز دارد.