راه‌پیمایی مهاجران علیه نژادپرستی در ایتالیا

ایرنا
هزاران مهاجر سیاه‌پوست در شهر فلورانس در شمال ایتالیا علیه نژاد پرستی راه‌پیمایی کردند.

در پی فراخوان انجمن اتباع 'سنگالی' مقیم ایتالیا، هزاران نفر از مهاجران سیاه پوست، علیه نژادپرستی و برای یادبود 'ایدی دین' مهاجر سیاه پوست سنگالی که روز 5 مارس (14 اسفند) در شهر فلورانس به ضرب گلوله به دست یک ایتالیایی کشته شد، راه پیمایی کردند.

در این راه پیمایی که بطور مسالمت آمیز و با آرامش برگزار شد، هزاران مهاجر سیاه پوست که اکثرا از اتباع سنگال بودند و همچنین بسیاری از شهروندان ایتالیایی شرکت کردند.

برگزار کنندگان این راه پیمایی صحبت از حضور 10 هزار نفر در این تظاهرات کردند. شهردار فلورانس نیز با اشاره به قتل 'ایدی دین'، روز جمعه را روز عزای عمومی برای فلورانس خواند و استاندار 'توسکانا' نیز وعده پرداخت 20 هزار یورو غرامت را به همسر مقتول داد.

'روبرتو پیرونه' مرد 65 ساله ایتالیایی که گفته می شود بخاطر مشکلات اقتصادی قصد خودکشی داشت، روز دوشنبه به 'ایدی دین' دستفروش سنگالی 54 ساله که هر روز با قطار برای کار به فلورانس می رفت، شلیک کرد و او را کشت. پلیس نیز وی را بلافاصله دستگیر کرد.

پلیس اهداف نژادپرستانه در این قتل را رد کرد، اما این اقدام باعث خشم سیاه پوستان مهاجر بویژه سنگالی های مقیم فلورانس شد که آنرا اقدامی نژاد پرستانه خوانده و برخی نیز همان روز دست به تظاهرات زدند.