راهپیمایی کشاورزان معترض هندی مومبای رسید

ایرنا
هزاران نفر از کشاورزان ایالت ماهاراشترا واقع در غرب هند در اعتراض به عدم حمایت دولت از آنها برای حل مشکلات فراوان در بخش کشاورزی، روز دوشنبه وارد مومبای پایتخت ایالت ماهاراشترا شدند.

به نقل از رویترز هند در روز دوشنبه، معترضان یک مسافت 180 کیلومتری را از شهر ناسیک تا مومبای پیاده آمدند و قصد دارند در مقابل پارلمان ایالت ماهاراشترا تجمع کنند.

کشاورزان خواهان تخفیف در وام های کشاورزی به دلیل وقوع باران های غیر فصلی که محصولات کشاورزی را نابود کرده است و همچنین حمایت بیشتر دولت از جمله قیمت گذاری عادلانه محصولات کشاورزی و همچنین واگذاری زمین های جنگلی به مردم محلی هستند.

شاهدان شمار کشاورزان حاضر در این راهپیمایی را بیش از 30 هزار تن عنوان کرده اند. پلیس مومبای برای کنترل ترافیک و حرکت های خشونت آمیز احتمالی به حالت آماده باش درآمده است.

این دومین اعتراض بزرگ کشاورزان این ایالت در یک سال گذشته است که دولت ایالتی متعلق به حزب بهارتیا جانتا پارتی (بی جی پی) را تحت فشار قرار داده است. کشاورزان در ایالت های مختلف به سیاست های دولت هند معترض هستند.

نارندرا مودی نخست وزیر هند و رهبر حزب بی جی پی پس از گذشته چهار سال از دولت خود هنوز نتوانسته است معضلات بخش کشاورزی را حال کرده و به وعده خود مبنی بر دوبرابر کردن درآمد آنها عمل کند. افزایش نارضایتی کشاورزان در ایالت های مختلف مقامات دولتی هند را غافلگیر کرد است.

اجیت نول، رئیس سازمان 'کیسان سبها'، که راهپیمایی اعتراضی کشاورزان ماهاراشترا را سازماندهی کرده است گفت: دولت ایالتی مذاکرات با ما را آغاز کرده است.

وی گفت : تا زمانی که به خواسته های کشاورزان رسیدگی نشود آنها به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

هزاران کشاورز در حالی که کلاه های قرمز پوشیده بودند و پرچم های قرمز رنگ حزب کمونیست هند را در دست داشتند با سر دادن شعار هایی در جنوب مومبای خواهان افزایش قیمت غلات و شیر شدند.

ایالت ماهاراشترا یک کمک 5.23 میلیارد دلاری (340 میلیارد روپیه) برای کشاورزان این ایالت در سال 2017در نظر گرفت اما رهبران اتحادیه های کشاورزی بر این عقیده هستند که این کمک ها به دست کشاورزان نیازمند نرسیده است.

دولت ماهاراشترا تاکنون 138 میلیارد روپیه را به حساب های بانکی 3.6 میلیون کشاورز منتقل کرده است.

تمام احزاب مخالف در دولت ماهاراشترا از راهپیمایی کشاورزان در مومبای حمایت کرده اند.

وزارت کشاورزی هند در سال گذشته در گزارشی اعلام کرد که گرمایش زمین و شرایط نامساعد جوی ( سیل، توفان، خشک سالی) سالانه 10 میلیارد دلار به هند خسارت وارد می کنند.

هندوستان از تولید کنندگان بزرگ محصولات کشاورزی در سطح جهان است. با وجود کاهش مداوم سهم این بخش در تولیدات خالص داخلی هند، کشاورزی کماکان بزرگ‌ترین بخش اقتصادی هند است و نقشی بسیار مهم در توسعهِ اجتماعی-اقتصادی این کشور دارد.

زندگی 60 درصد از مردم هند بطور مستقیم یا غیرمستقیم با کشاورزی مرتبط است.

دانشگاه کالیفرنیای امریکا در سال گذشته در گزارشی اعلام کرد که در سه دهه گذشته اثرات گرمایش زمین مانند خشک سالی و سیل سبب خود کشی 59 هزار کشاورز در هند شده است.