تخلیه برخی از فرودگاه‌ها و پایگاه‌های نظامی رژیم سوریه.. اسد همچنان ساکت است

العربیه
در سایه ادامه تهدیدهای چند روز اخیر آمریکا مبنی بر حمله به برخی از پایگاه‌های نظامی در سوریه و با وجود تمام تهدیدها و محکومیت‌های بین‌المللی مبنی بر احتمال حمله نظامی به سوریه (فرانسه و روسیه) تا روز چهارشنبه 11 آوریل، بشار اسد رئیس نظام سوریه، هیچ موضعی در این باره نگرفت و تنها یک منبع در وزارت امور خارجه سوریه، این تهدیدها را «احمقانه» توصیف کرد.

در همین حال دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد که نیروهای نظام سوریه، تعدادی از پایگاه‌های نظامی خود از جمله فرماندهی ستاد مشترک نیروهای مسلح و ساختمان وزارت دفاع را تخلیه کردند.

برخی کشورهای غربی و در رأس آن‌ها ایالات متحده آمریکا و فرانسه پس از مطرح شدن اتهام‌هایی مبنی بر دست داشتن رژیم سوریه در حملات شیمیایی دوما، تهدید به «واکنشی قوی» در پاسخ به این حملات کردند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه 11 آوریل به روسیه هم پیمان و حامی رژیم سوریه هشدار داده و تاکید کرد «موشک‌های جدید و هوشمندی» در راه است تا سوریه را هدف قرار دهد.

رامی عبدالرحمن، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه در این رابطه به خبرگزاری فرانسه گفت: «نیروهای رژیم سوریه از شامگاه سه‌شنبه 10 آوریل اقدام به تخلیه فرودگاه‌های نظامی از جمله تی‌فور (در مرکز کشور) و السین و «الضمیر در حومه دمشق کردند. آن‌ها علاوه بر آن مقرهای فرماندهی نظامی از جمله لشکر چهارم و گارد ریاست جمهوری در اطراف دمشق را تخلیه کردند».

وی در ادامه گفت که یگان‌های نگهبانی در این مراکز نظامی باقی مانده‌اند. او افزود: «هواپیماهای جنگی آشیانه‌های خود را ترک کرده و بعضی از آن‌ها به پایگاه هوایی حمیمیم روسیه در غرب سوریه انتقال داده شد».

همچنین خبرگزاری رویترز گزارش داده که برخی از مسئولان آمریکایی نیز تایید کردند که نیروهای رژیم سوریه و شبه‌نظامیان متحدشان هم برخی از پایگاه‌های نظامی خود را تخلیه کرده‌اند.

ارتش رژیم سوریه تاکنون هیچ‌گونه اطلاعاتی را در این زمینه منتشر نکرده است. همچنین رئیس‌جمهوری رژیم سوریه نیز تاکنون در مورد تهدیدات ایالات متحده آمریکا علیه کشورش هیچ‌گونه اظهارنظری نکرده است.