کنگو؛ ۱۳ میلیون نیازمندی که به فراموشی سپرده شده‌اند

دویچه وله
بحران‌های گوناگون باعث شده‌اند که به تنش‌های ویرانگر در کنگو، بیش از پنج میلیون آواره جنگی و دو میلیون کودکی که در معرض خطر مرگ هستند کمتر توجه شود. نشست سازمان ملل در ژنو تلاشی کمرنگ برای برجسته‌کردن فاجعه کنگو بود.
روز جمعه (۱۳ آوریل / ۲۲ فروردین) نمایندگان بیش از ۵۰ کشور به دعوت سازمان ملل گردآمدند تا پیرامون راه‌های کمک به نیازمندان "جمهوری دموکراتیک" کنگو مذاکره کنند.

کارشناسان سازمان ملل پیشاپیش تخمین زده بودند که شرکت‌کنندگان این نشست در این راستا یک میلیارد و ۴۰۰ هزار یورو در اختیار نهادهای این سازمان قرار دهند. اما میزان کمک‌های وعده داده شده کمتر از ۴۴۰ میلیون یورو بود.

با وجود این مارک لاوکاک، هماهنگ‌کننده کمک‌های ضروری سازمان ملل دستاوردهای این نشست را مثبت ارزیابی کرد. او گفت، چند کشور وعده داده‌اند که طی سال جاری میلادی کمک‌های مادی خود را افزایش دهند.
در مقابل، آنه مرای اوکونر، رئیس سازمان امدادی "ورلد ویژن" در کنگو از نتایج نشست ژنو ابراز ناخرسندی کرد، زیرا برای برآوردن نیازهای اولیه ۱۳ میلیون قربانی بحران‌های کنگو در سال جاری کمک‌های به مراتب بیشتری نیاز است.
بحران‌های گوناگون

کنگو در ۲۰ ساله گذشته همواره دستخوش بحران‌های بزرگ و کوچک بوده است. در حال حاضر هم نیروهای دولتی در شرق این کشور در حال درگیری با شورشیان مسلح هستند.


طبق برآورد سازمان ملل درگیری‌های مسلحانه در مناطق گوناگون کنگو باعث آوارگی بیش از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در داخل کشور شده و حدود ۷۰۰ هزار نفر را به فرار از کشور واداشته است.

به گفته سازمان ملل نیمی از کودکان کنگویی بر اثر سوءتغدیه در معرض خطر مرگ قرار دارند.

در درگیری‌های مسلحانه "جمهوری دموکراتیک کنگو" چند کشور آفریقایی و حدود ۲۰ گروه سیاسی و قومی دخالت دارند.
یکی از تندروترین این گروها "ائتلاف نیروهای دمکراتیک" است. شورشیان اسلام‌گرای این گروه که اکثر آنها اوگاندایی هستند، مسئول کشتار بسیاری از شهروندان غیر نظامی در منطقه مرزی با اوگاندا شناخته می‌شوند.

ماندن جوزف کابیلا در قدرت یکی از مهم‌ترین عوامل تنش‌های داخلی به‌شمار می‌رود. او از ۲۰۰۱ رئیس جمهور کنگو است و طبق قانون اساسی این کشور می‌بایست در سال ۲۰۱۶ کناره‌گیری می‌کرد.

"جمهوری دموکراتیک کنگو" سرشار از منابع زیرزمینی است و تلاش برای کنترل این منابع، آتش خشونت را شعله‌ورتر کرده است