مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی ایتالیا به بن‌بست خورد

ایسنا
تلاش‌ها برای پایان دادن به بن‌بست سیاسی ایتالیا به منظور تشکیل دولت ائتلافی پس از دو روز مذاکرات بی‌نتیجه به جایی نرسید.

به نقل از خبرگزاری رویترز، سرجیو ماتارلا، رئیس جمهوری ایتالیا می‌گوید که به دنبال زمان بیشتری برای تشکیل یک دولت ائتلافی است.

وی در پی دور دوم رایزنی‌ها با هدف غلبه بر ناآرامی‌های سیاسی ناشی از انتخابات پارلمانی ماه گذشته میلادی به خبرنگاران گفت: من چند روز دیگر هم منتظر می‌مانم و پایان دادن به این بن‌بست را ارزیابی می‌کنم.

حزب ضد مهاجرتی "پنج ستاره" در انتخابات چهارم مارس سال جاری میلادی بزرگترین حزب مستقل بود درحالیکه ائتلاف محافظه کار از گروه‌های کوچکتر به رهبری حزب راست افراطی "لیگ"‌ اکثریت کرسی‌ها را به دست آورد. هر دو طرف نتوانستند اکثریت قاطع را به دست بیاورند.

جنبش پنج ستاره گفته است که تمایل دارد تا با حزب لیگ ائتلاف تشکیل دهد اما تمایلی برای متحد شدن با دیگر هم‌حزبی لیگ به نام "فوزا ایتالیا"‌به رهبری سیلویو برلوسکنی، نخست وزیر اسبق ایتالیا را ندارد.

حزب لیگ از کنار گذاشتن فورزا ایتالیا امتناع می‌کند و حزب چپ میانه دموکراتیک نیز تاکید دارد که در جایگاه اپوزیسیون بماند.

ماتارلا درباره بن بست سیاسی موجود گفت: براساس رایزنی‌های چند روز گذشته، مشخص است که مذاکرات احزاب سیاسی به پیشرفتی نرسیده است.

رئیس جمهوری ایتالیا گفته است که به رهبران حزب خاطرنشان کرده که ایتالیا سومین کشور بزرگ در ناحیه یورو به یک دولت کاملا عملگرا برای مقابله با مشکلات فراوانش از جمله مناقشات بین‌المللی در زمینه تجارت و بحران فزاینده سوریه نیاز دارد.

یکی از مقام‌های دولت رم گفته است، انتظار می‌رود ماتارلا در ۱۶ یا ۱۷ آوریل سال جاری میلادی بار دیگر نشستی را با احزاب برگزار کند اگر که احزاب نتوانند خودشان توافقی را به دست بیاورند.