کیفرخواست ۱۲۶ ماه حبس برای یک روزنامه نگار ترک

ایرنا
روزنامه جمهوریت اعلام کرد که دادستان شهر آنکارا پایتخت ترکیه با صدور کیفرخواستی، خواهان مجازات 126 ماه حبس برای هایری دمیر خبرنگار خبرگزاری مزوپوتامیا به اتهام 'مخالفت با عملیات عفرین و تبلیغ تروریست ها' شده است.

اواخر ژانویه سال جاری میلادی هایری دمیر پس از مصاحبه با احمد فاروق اونسال نماینده شهر آدیامان در مجلس ملی ترکیه و در ادامه انتشار مطالبی علیه عملیات عفرین موسوم به 'شاخه زیتون' در شبکه های اجتماعی، از سوی پلیس امنیت دستگیر و به شرط 'تحت کنترل بودن' آزاد شد.

به نوشته این رسانه، دادستانی آنکارا پس از بررسی اسناد و تکمیل تحقیقات لازم، با تنظیم کیفرخواستی، از دادگاه این شهر خواستار مجازات 10 سال و نیم حبس برای هایری دمیر به اتهامات 'تشویق مردم به دشمنی با دولت' و 'مخالفت با عملیات عفرین و تبلیغ گروه های تروریستی' شد.

به گزارش ایرنا، زندانی شدن بیش از 150 خبرنگار در ترکیه در ایام بعد از کودتای 25 تیرماه سال 95 موجب واکنش ها و انتقادات وسیع در سطح جهان شده و بنا به اعلام سازمان گزارشگران بدون مرز، ترکیه در رده های آخر آزادی رسانه در جهان قرار گرفته است.

پس از کودتای نافرجام 15 جولای سال 2016، محدود سازی رسانه های منتقد ترکیه شدت گرفت و با برقراری وضعیت فوق العاده پس از کودتا که برای هفتمین دوره در حال اجراست، دهها رسانه تعطیل و دهها خبرنگار و روزنامه نگار نیز زندانی و محاکمه شدند.