سازمان ملل: حمله به حُدیده می‌تواند ۲۵۰هزار تن را به کشتن دهد

دویچه وله
مقامات سازمان ملل می‌گویند که در صورت حمله متداوم نیروهای ائتلافی به رهبری عربستان به بندر حُدیده در یمن چند صد هزار غیرنظامی در معرض خطر مرگ و گرسنگی قرار می‌گیرند. سازمان ملل خواستار ازسرگیری گفتگوهای صلح یمن است.


یک مقام ارشد مسئول برنامه‌های کمک‌های انسان‌دوستانه در سازمان ملل روز جمعه (۸ ژوئن / ۱۸ خرداد) گفته است که حمله‌های طولانی‌مدت ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی به بندر حدیده در یمن می‌تواند به بهای کشته شدن ۲۵۰هزار نفر تمام شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان روز سه‌شنبه گذشته (۵ ژوئن) گفته بود که نیروهای نظامی ائتلافی در ۲۰ کیلومتری حدیده هستند. اما او نگفت که آیا این نیروها برنامه‌ای برای حمله به حدیده دارند یا نه.


بندر حدیده در حاشیه دریای سرخ واقع شده و بندری استراتژیک به شمار می‌رود. این بندر از مهم‌ترین پایگاه‌هایی است که هنوز در دست نیروهای حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی است. گفته می‌شود که محموله‌های لجستیکی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان از مسیر این بندر به دست حوثی‌ها می‌رسد.

همچنین بیش از ۷۰ درصد محموله‌های امداد انسان‌دوستانه بین‌‌المللی برای مقابله با گسترش قحطی و وبا در یمن نیز از مسیر بندر حدیده وارد این کشور جنگ‌زده می‌شود. اما درگیری‌ها در این منطقه باعث شده که مسیر ارسال این محموله‌ها ناامن باشد.


سازمان‌های امدادگر فعال در یمن به شدت نگران‌ حمله به حدیده هستند. به گزارش سازمان ملل متحد، هم اکنون نزدیک به ۶۰۰هزار غیرنظامی در حدیده و اطراف آن به سر می‌برند.

لیز گراند، هماهنگ‌کننده کمک‌های انسان‌دوستانه سازمان ملل برای یمن، طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «حمله نظامی یا محاصره حدیده زندگی صدها هزار غیرنظامی بیگناه را به خطر می‌افکند. ما نگرانیم که اگر در بدترین حالت چنین وضعیتی برای مدتی طولانی ادامه یابد نزدیک به ۲۵۰هزار نفر همه هستی خود را، حتی جانشان را از دست بدهند.»

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که مقامات رسمی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند.مقامات ارشد مسئول برنامه‌های کمک‌های انسان‌دوستانه در سازمان ملل از آمریکا و دیگر قدرت‌های غربی که اسلحه و اطلاعات در اختیار ائتلاف نظامی به رهبری عربستان می‌گذارند، خواسته‌اند که بر کشورهای عربی فشار بیاورند تا گفت‌وگوها برای پایان دادن به جنگ یمن از سر گرفته شود.

به گزارش سازمان ملل متحد، هم‌اکنون یمن در بحران انسانی وخیمی به سر می‌برد به طوری که ۲۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در این کشور نیازمند کمک‌های انسان‌دوستانه هستند و ۸ میلیون و ۴۰۰هزار نفر در خطر مرگ از گرسنگی به سر می‌برند. اگر جنگ در یمن به همین شکل ادامه پیدا کند احتمال دارد که شمار غیرنظامیان این کشور که در معرض خطر مرگ از گرسنگی هستند به ۱۸ میلیون نفر برسد.

منابع سیاسی در یمن گفته‌اند که مارتین گریفیتس، نماینده سازمان ملل در امور یمن، در حال مذاکره با حوثی‌هاست برای اینکه کنترل حدیده را به سازمان ملل بسپارند تا از حمله احتمالی به این بندر جلوگیری کنند.

برنامه گسترده‌تر صلح سازمان ملل از حوثی‌ها می‌خواهد که از موشک‌های بالیستیک خود صرف نظر کنند تا ائتلاف نظامی به رهبری عربستان هم بمباران این کشور را متوقف کند و توافقی برای روی کار آمدن دولتی موقت صورت گیرد.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ روز پنج‌شنبه (۷ ژوئن) اعلام کرد که ۷۱ تن از اعضای کادر خود را به دلیل خطراتی که جانشان را تهدید می‌کرده از یمن خارج و به جیبوتی منتقل کرده است.