یک کشته دیگر در ادامه خشونت‌های نیکاراگوئه/ فلج شدن حمل و نقل جاده‌ای

ایسنا
رییس یک گروه حقوق بشری برجسته در نیکاراگوئه اعلام کرد، در درگیری‌های خیابانی معترضان در شهر ماسایا که در خط مقدم اعتراضات ضد دولتی این کشور قرار دارد، دست‌کم یک تن با شلیک گلوله‌ کشته شده است.

به نقل ازخبرگزاری فرانسه، آلوارو لیوا، رییس انجمن دفاع از حقوق بشر نیکاراگوئه اظهار کرد، در جریان این درگیری‌ها دست کم یک مرد 60 ساله در اثر اصابت گلوله به قلبش کشته شده است.

لیوا گفت: فرد شلیک‌کننده به این مرد یک تک‌تیرانداز بوده که به نظر می‌رسد عضو نیروهای امنیتی دنیل اورتگا، رییس جمهور نیکاراگوئه یا یک پارتیزان هوادار دولت بوده باشد.

مرکز حقوق بشر نیکاراگوئه اعلام کرد که در جریان این اعتراضات که به منظور برکناری اورتگا صورت گرفته و از 18 آوریل آغاز شده، تاکنون 137 تن کشته شده‌اند.

لیوا اظهار کرد: وضعیت در این اعتراضات به طرز فزاینده‌ای رو به وخامت گذاشته است زیرا درباره آتش گلوله صحبت می‌کنیم، نه گاز اشک‌آور یا گلوله‌های لاستیکی.

وی افزود: وضعیت فعلی نیکاراگوئه یک بحران است. ما از جهان می‌خواهیم که به ماسایا توجه کند.

این شهر که پیش از این با خیابان‌های پر دار و درخت و صنایع دستی‌اش شناخته می‌شد، اکنون به منطقه‌ای جنگی تبدیل شده است.

یکی از معترضان فعال در ماسایا به خبرگزاری فرانسه گفت: ما به خاطر کشتار مردم و مرگ کودکان مبارزه می‌کنیم و به این کار ادامه می‌دهیم.

در همین حال یکی از مقامات حمل و نقل نیکاراگوئه اظهار کرد، ده‌ها راه‌بندی که معترضان ضد دولتی نیکاراگوئه در بزرگراه‌ها قرار داده‌اند، مسیر حدود 6000 کامیون حامل کالا به مقصد سایر کشورهای آمریکای مرکزی را مسدود کرده‌ است.

رائول آلفارو، رییس انجمن سالوادوری باربری بین‌المللی از معترضان درخواست کرد که اجازه دهند این کامیون‌ها عبور کنند و از کشورهای منطقه خواست که خودروهای حامل بار بیشتری را به سمت نیکاراگوئه نفرستند.

آلفارو گفت، رانندگان کامیون هیچ ارتباطی با "مشکل نیکاراگوئه" ندارند.

وی افزود، در ورودی‌های اصلی که پایتخت نیکاراگوئه را به ساحل کارائیب متصل میکنند، حدود 70 راه‌بند قرار داده شده است.

بنیاد توسعه اجتماعی و اقتصادی نیکاراگوئه که یکی از اتاق فکرهای برجسته این کشور است، اظهار کرد، بحران سیاسی نیکاراگوئه مشکلات اقتصادی زیادی را در مدت زمان کوتاه و متوسط به دنبال دارد.

این بنیاد هشدار داد، در صورتی که این مشکلات تا پایان ماه ژوئیه ادامه یابد، اقتصاد نیکاراگوئه حدود 404 میلیون دلار و 20 هزار شغل را از دست می‌دهد و میزان رشد اقتصادی نیز ممکن است به 3.2 درصد کاهش یابد.