چند روزنامه‌نگار ترکیه برای 'نقش در کودتا' مجرم شناخته شدند

بی بی سی
رسانه های ترکیه می گویند که تعدادی از روزنامه نگاران روزنامه "زمان" برای آن چه دست داشتن در کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ خوانده شده، محکوم به حبس شده‌اند.

شاهین آلپای و علی بولاچ، دو روزنامه‌نگار معروف، که هر کدام برای دو سال و نه ماه روانه زندان شده‌اند، در میان محکوم شدگان هستند.

دادگاه آنها را برای عضویت در یک گروه مسلح تروریستی مجرم شناخته است.

روزنامه زمان در سال ۲۰۱۶ توقیف شد. گفته می‌شود این روزنامه روابط نزدیکی با فتح‌الله گولن، داشته است. این شخصیت مذهبی-سیاسی اهل ترکیه ساکن آمریکا است و کودتای نافرجام به هواداران او در ارتش نسبت داده می‌شود.
در همین حال برای ۳۴۶ نفر نیز حکم بازداشت صادر شده و پلیس ترکیه در سراسر این کشور عملیات خود را برای بازداشت آنها آغاز کرده‌اند. این افراد نیز متهم به دست داشتن در کودتای نافرجام دو سال پیش هستند و طرفداری از فتح‌الله گولن، منتقد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه هستند.

آقای گولن بارها ادعاهای دولت ترکیه درباره نقش داشتن در کودتا را رد کرده است.

آقای اردوغان و هوادارانش "جنبش گولن" را "گروه تروریستی" می‌دانند.

از زمان کودتا در در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۶ تا کنون هزاران نفر در ارتش و دولت به اتهام دست داشتن در کودتا و ارتباط با "جنبش گولن" تعلیق، اخراج یا دستگیر و ده‌ها رسانه‌ و هزاران موسسه مرتبط با آقای گولن تعطیل شده‌اند.

منتقدان دولت ترکیه و گروه های مدافع حقوق بشر هدف از اقدامات پس از کودتای سال ۲۰۱۶ در ترکیه را سرکوب مخالفان خوانده و از آن به شدت انتقاد کرده‌اند.