شش روزنامه نگار ترکیه به حبس محکوم شدند

ایرنا
6 روزنامه نگار و نویسنده روزنامه زمان به اتهام عضویت در گروه تروریستی به 105 تا 126 ماه حبس محکوم شدند.

رسیدگی به اتهامات 11 فعال مطبوعاتی روزنامه تعطیل شده زمان در شعبه 13 دادگاه جزایی استانبول برگزار شد و قاضی پرونده در پایان جلسه، شاهین آلپای، علی بولاچ و احمد توران آلکان را به اتهام عضویت در گروه تروریستی به هشت سال و 9 ماه حبس محکوم کرد.

قاضی پرونده همچنین، ابراهیم کارایغین را به اتهام عضویت در گروه تروریستی به 9 سال حبس و مومتازر تورکونه و مصطفی اونال را با اتهامی مشابه دیگران به 10 سال و 6 ماه حبس محکوم کرد.

به نوشته این رسانه ها، در جلسه امروز دادگاه، اتهامات 'عضویت در گروه تروریستی'، 'نقض قانون اساسی' و مدیریت گروه تروریستی' علیه 11 متهم حاضر در دادگاه بررسی شد که احسان داغی، لاله ساری ابراهیم اوغلو، محمد اوزدمیر، نوریه اورال و اورهان کمال چنگیز از همه اتهامات تبرئه شدند.

روزنامه زمان ترکیه از پرتیتراژترین روزنامه این کشور بود که بعد از کودتای نافرجام 15 جولای 2016(25 تیرماه 1395) به علت انتساب به فتح الله گولن متهم ردیف اول کودتا برای همیشه توقیف شد.

به گزارش ایرنا، زندانی شدن بیش از 150 خبرنگار در ترکیه در ایام بعد از کودتای 25 تیرماه سال 1395 موجب واکنش ها و انتقادات وسیع در سطح جهان شده و بنا به اعلام سازمان گزارشگران بدون مرز، ترکیه رده های آخر آزادی رسانه در جهان قرار گرفته است.

کودتای نافرجام 15 جولای سال 2016، این بهانه را به حکومت داده که بدون مانع، به محدود سازی رسانه های منتقد ادامه دهد و با برقراری وضعیت فوق العاده پس از کودتا که برای هفتمین بار تمدید شده، دهها رسانه را تعطیل و دهها خبرنگار و روزنامه نگار را زندانی و محاکمه کند.