تغییر اقلیم بر زندگی مردم پاکستان تاثیر منفی گذشته است

ایرنا
'بانک جهانی' در گزارشی با تاکید بر افزایش گرمای بی سابقه در مناطق جنوب شرق پاکستان طی 70 سال گذشته، از این رویداد به عنوان هشدار جدی برای شهروندان این کشور یاد کرده است.

در گزارش بانک جهانی با عنوان 'نقاط گرم در جنوب غرب آسیا' آمده است: گرمای طاقت فرسا در نقاطی در کشورهای پاکستان، هند، بنگلادش و سریلانکا بر زندگی عادی مردم تاثیر منفی گذاشته و درآمد کشاورزی را کاهش داده است.
در این گزارش، ایالت 'سند' و جنوب ایالت 'پنجاب' گرم ترین نقطه پاکستان نامیده شده است.

ایالت سند از نظر تولید ناخالص داخلی مقام دوم را در بین ایالتهای پاکستان دارد و بسیاری از کارخانه های اصلی از جمله صنایع نساجی و هزاران کارگاه تولیدی در حومه شهرهای کراچی و حیدرآباد و همچنین صدها هزار هکتار زمین های مرغوب کشاورزی در این ایالت قرار دارد، به نحوی که این میزان، 30 درصد تولیدات ناخالص داخلی پاکستان را تشکیل می دهد.

ایالت پنجاب که پرجمعیت ترین ایالت پاکستان است، دومین نقطه ای است که شدت گرما بر زندگی مردم تاثیر منفی گذاشته است. این ایالت نیز 53 درصد از تولید ناخالص داخلی پاکستان را تامین می کند.

شدت گرما که در اثر تغییرات اقلیمی در این دو منطقه به وقوع پیوسته، تلاش های دولت را در مسیر کاهش فقر، افزایش تولیدات کشاورزی و غیر کشاورزی را تحت تاثیر قرار داده است .

در این گزارش آمده است: 'حیدرآباد'، 'میرپور خاص' و 'سکر' در ایالت سند و 'لاهور مولتان' و 'فیصل آباد' در ایالت پنجاب به عنوان پرجمعیت ترین مناطق پاکستان، در فهرست گرم ترین نقاط این کشور قرار دارند.

گرم شدن هوا در این مناطق در کنار کمبود انرژی و ناکارآمدی دولت ها در تامین نیازمندی های اساسی مردم در پاکستان، هند و بنگلادش، بر زندگی روزمره مردم نیز تاثیر منفی گذاشته است .

به گزارش ایرنا، همه ساله بخش زیادی از آب رودخانه های این کشور بویژه سند به ارزش 21 میلیارد دلار با وجود نیاز شدید پاکستان به آب به اقیانوس می ریزد.

'صندوق بین المللی پول' نیز اخیرا با انتشار گزارشی با تشریح جایگاه سوم پاکستان از نظر کمبود آب اعلام کرد: در صورتی که این کشور برای ساخت سدهای بزرگ اقدام نکند، طی ماه های آینده با خطر خشکسالی مواجه می شود.

'اداره رود ایندوس' پاکستان (IRSA)، ماه گذشته با صدور بیانیه ای نسبت به کمبود آب در این کشور هشدار داد.
این اداره با بیان اینکه میزان ذخیره آب سدها تنها برای مصرف یک ماه آینده کفایت می کند، از مردم خواست در مصرف آب صرفه جویی کنند.

'اداره استانداردهای بین المللی' نیز اعلام کرد که سدهای پاکستان برای نجات از بحران کم آبی، دستکم باید 120 روز ذخیره آب داشته باشد.

بر اساس این گزارش، تنها دو سد بزرگ 'مانگالا' و 'تربیلا' پاکستان ظرفیت زیاد ذخیره آب دارد.

تعدادی سدهای کوچک از جمله چشمه، راول و حب نیز در نزدیکی شهرهای کوچک و بزرگ از جمله اسلام آباد پایتخت پاکستان و شهر کراچی بزرگترین و پرجمیعت ترین شهر این کشور ساخته شده که تنها منابع آب شهرها و روستاهای اطراف را تامین می کند.

به گفته سخنگوی اداره رود ایندوس در پاکستان ، امسال به دلیل طولانی شدن سردی هوا، روند آب شدن یخچالهای طبیعی در رشته کوههای 'قراقروم' در شمال این کشور و در منطقه 'گیلگت بلتستان' نسبت به سالهای قبل با تاخیر مواجه شده که این امر باعث کاهش آب رودخانه سند و ذخایر آب سدها شده است .

این در حالی است که برنامه توسعه سازمان ملل و شورای تحقیقات منابع آبی پاکستان در گزارشی نسبت به بروز بحران امنیت منابع آبی در شبه قاره هند و پاکستان تا سال 2025 هشدار داده است.