درگیری گروه‌های چپ با راست‌گرایان افراطی در اورگن آمریکا

دویچه وله
در پی درگیری میان معترضان گروه‌های چپ و راست‌ در ایالت اورگن آمریکا شماری زخمی شدند. تظاهرکنندگان چپ‌گرا پلیس این ایالت را متهم کرده‌اند که آگاهانه به بالاگرفتن خشونت کمک کرده است.

گروه‌های راست افراطی با هواداران چپ‌گرایی که در مخالفت با تظاهرات آنها وارد میدان شده بودند، درگیر شدند. این درگیری خشونت‌آمیز در شهر ساحلی پورتلند در غرب آمریکا رخ داد.

پلیس اورگن اعلام کرده است که در این درگیری دوطرف با پرتاب سنگ و بطری به جدال با یکدیگر پرداختند. نیروهای امنیتی کوشیدند تظاهرکنندگان را آرام کنند و به تظاهرات خاتمه دهند. به گزارش پلیس اورگن در جریان این درگیری چهارنفر بازداشت و سلاح‌های فراوانی ضبط شده است.

تظاهرکنندگان چپ‌گرا پلیس این ایالت را متهم کرده‌اند که آگاهانه به بالاگرفتن خشونت کمک کرده است.

گروه‌های راست‌گرای افراطی خواستار برگزاری تظاهرات برای حمایت از جوی گیبسن، موسس گروه "پاتریوت پریر" بودند. جوی گیبسن می خواهد از طرف حزب جمهوری‌خواه آمریکا خود را برای نمایندگی مجلس سنای این کشور نامزد کند.

این سومین تظاهراتی است که گیبسن در تابستان جاری در شهر پورتلند برگزار می‌کند. دوتظاهرات پیشین در این شهر ساحلی نیز با درگیری فیزیکی و زدوخوردهایی خونین به پایان رسیدند.

مخالفان چپ‌گرا خواستار تجمعی در مخالفت با تظاهرات راست‌گرایان شده بودند. در جمع این مخالفان بسیاری از موسیقی‌دان‌های آمریکا نیز حضور داشتند. تظاهرکنندگان این گروه‌های چپ‌گرا با لباس‌های کارناوالی و خنده‌آور در این تظاهرات شرکت کرده بودند.

ماموران پلیس پس از آن که خشونت بالا گرفت و سنگ و بطری‌ها به سوی طرف مقابل پرتاب شد، وارد عمل شدند و سعی کردند تظاهرات هر دوطرف را خاتمه دهند. پلیس پرتلند اعلام کرده که مواد آتش‌زای بسیاری از تظاهرکنندگان ضبط کرده است.


اعتراض به ماموران پلیس

گروه مخالفان تظاهرات راست‌گرایان افراطی به شدت به پلیس اورگن اعتراض کرده است. سوسیالیست‌های دمکرات آمریکا در یک پیام توییتری در این باره نوشته‌اند ماموران پلیس بدون هیچ اخطاری از بمب صوتی استفاده کرده‌اند.

بمب صوتی بمبی است که ویژگی‌اش ایجاد صدایی بلند است. پلیس از بمب صوتی برای ایجاد رعب و وحشت استفاده می کند.

سوسیالیست‌های دمکرات آمریکا در این پیام توییتری در ادامه نوشته‌اند ماموران انتظامی خود سبب شدند که شرایط "خطرناک" شود.