تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه در رابطه با سوءقصد سالزبری

دویچه وله
آمریکا تحریم‌های تازه علیه روسیه اعلام کرد. به گفته وزارت خارجه آمریکا، دولت روسیه علیه جاسوس سابق خود در بریتانیا از سم اعصاب استفاده کرده و با این عمل قانون منع سلاح های سمی و شیمیایی را نقض کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن اعلام کرد، تحریم‌های جدید این کشور علیه روسیه به دلیل استفاده دولت روسیه از "سلاح شیمیایی یا بیولوژیکی یا ماده شیمیایی کشنده" علیه سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه پیشین روسیه و دخترش یولیا در بریتانیا اعمال می‌شود. آمریکا این کار را نقض حقوق بین‌المللی قلمداد کرده است.


دو هفته به آغاز تحریم‌ها

قرار است تحریم‌های جدید از ۲۲ اوت علیه روسیه اعمال شوند، اما پیش از آن کنگره آمریکا باید در جریان امر قرار گیرد. وزارت خارجه آمریکا اعلام نکرد این تحریم‌ها قرار است به چه شیوه‌ای اعمال شوند.

دولت بریتانیا از این اقدام آمریکا استقبال کرده است.

سرگئی اسکریپال و دخترش در مارس سال جاری در سالزبری در جنوب انگلستان با سم نوویچوک مسموک شدند. این مسمومیت کشنده بود و هر دو به بیمارستان انتقال یافتند.

این ماده سمی کمیاب ده‌ها سال پیش در اتحاد جماهیر شوروی سابق تولید می‌شد. پس از آن نیز برخی کشورهای اروپایی آزمایش‌ بر روی این ماده را ادامه دادند. بریتانیا بعد از سوءقصد به اسکریپال اعلام کرد، هیچ توضیح قابلقبول دیگری جز این که دست روسیه در کار بوده را نمی‌توان برای این مورد یافت. بسیاری از کشورها نیز این نظر را تصدیق کرده و به مسئله واکنش نشان دادند.

دولت بریتانیا تا کنون مدارکی در این زمینه ارائه نکرده و روسیه نیز قاطعانه این اتهام را رد کرده است.


بحران دیپلماتیک

مورد اسکریپال به بحرانی دیپلماتیک منجر شد. حدود ۲۵ کشور به همراه سازمان ناتو در واکنش به این ماجرا بیش از ۱۴۰ دیپلمات روس را از کشورهای خود اخراج کردند. روسیه نیز در واکنش شمار مشابهی از دیپلمات‌ها را از خاک خود اخراج کرد. تنها در آمریکا ۶۰ شهروند روس اخراج شدند.

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی سه‌شنبه ۷ اوت (۱۶ مرداد) اعلام کرد، به درخواست دولت بریتانیا تحقیقات خود بر پرونده استفاده از سم نوویچوک را گسترش خواهد داد. این سازمان مستقر در لاهه گفت، تیمی را به منظور "جمع‌آوری نمونه‌های بیشتر" راهی بریتانیا خواهد کرد. تقاضای اعزام این تیم را بریتانیا نخستین بار در ماه ژوئیه به این سازمان ارائه کرده بود.

یک مرد بریتانیایی ۴۵ ساله و شریک زندگی ۴۴ ساله‌اش در ۳۰ ژوئن در آمزبری انگلستان بر اثر تماس با سم نوویچوک مسموم شدند. مرد بعد از مدتی بهبود یافت و از بیمارستان مرخص شد اما زن جان خود را از دست داد. مأموران جنایی تحقیقاتی را در این مورد آغاز کرده‌اند.