سازمان ملل: جلوی حمام خون در ادلب سوریه را بگیرید

بی بی سی

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که حملات اخیر دولت سوریه علیه مواضع تحت کنترل شورشیان در مناطقی در استان ادلب سوریه به آوارگی صدها هزار نفر غیرنظامی منجر می‌شود.

جان اگلند، هماهنگ‌ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در سوریه روز پنجشنبه ۹ اوت در ژنو به خبرنگاران گفت: "شرایط کنونی در ادلب بد است اما این وضعیت صد برابر بدتر خواهد شد."

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه پیشتر هشدار داده بود که استان ادلب اولویت بعدی ارتش سوریه خواهد بود.


فعالان حقوق بشر در سوریه می‌گویند که نیروهای دولت سوریه از صبح امروز (پنجشنبه ۹ اوت) حملات توپخانه خود را به یک شهر کلیدی در جنوب غرب ادلب آغاز کردند و این حملات پیش‌زمینه حملات زمینی به این منطقه خواهد بود.

آقای اگلند گفته که امیدوار است تلاش‌های دیپلماتیک مانع از حملات زمینی ارتش سوریه در این مناطق و آوارگی صدها هزار نفر از مردم این منطقه شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در ادلب سوریه حدود دو میلیون و پانصد هزار نفر زندگی می‌کنند که نیمی از آنها را شورشیان و شهروندانی تشکیل می‌دهند که از مناطقی که به کنترل ارتش سوریه درآمده به این منطقه گریخته‌اند.

به گفته جان اگلند، عملیات گسترده نظامی در ادلب به یک "فاجعه انسانی" منجر خواهد شد چون هیچ منطقه‌ای دیگر در کنترل مخالفان دولت بشار اسد نیست که ساکنان ادلب بتوانند به آن بگریزند.

او گفت که اطمینان از اینکه ترکیه مرزهایش را به روی کسانی که از دست دولت دمشق می‌گریزند، اولویت سازمان ملل است.

این مقام عالی سازمان ملل از این ابراز خشنودی کرد که دیپلمات‌های ایران و روسیه، متحدان بشار اسد و همچنین منابع دولت ترکیه، حامی مخالفان بشار اسد، گفته‌اند که تلاش می‌کنند جلوی عملیات گسترده را بگیرند.

۶۰ درصد از مناطق ادلب در دست نیروهای گروه هیات تحریر شام، متحد گروه جبهه نصرت (شاخه القاعده در سوریه) است و بقیه آن در دست سایر مخالفان بشار اسد است.

ادلب در شمال غرب سوریه، تنها استانی است که در دست شورشیان باقی مانده است و نبرد در این منطقه در روزهای اخیر شدیدتر شده است.

حدود یک ماه پیش سازمان ملل اعلام کرده بود که با بالا گرفتن درگیری‌ها و حملات هوایی در استان ادلب سوریه، دو و نیم میلیون نفر آواره خواهند شد. بر اساس آمار سازمان ملل متحد، تعداد آوارگان داخل مرزهای سوریه، در چهارماه اول سال ‌جاری میلادی ۹۲۰ هزار نفر بوده است.