تلاش سازمان ملل برای مهار خشونت در غزه

دویچه وله
سازمان ملل در پی حملات گروه‌های مسلح افراطی فلسطینی به اسرائیل و عملیات تلافی‌جویانه اسرائیل در تلاش جلوگیری از تشدید خشونت در منطقه است. در جریان حملات هوایی اسرائیل به غزه از جمله یک زن باردار و یک کودک کشته شدند.
نیکلای ملادنوف، فرستاده ویژه سازمان ملل در خاورمیانه نگرانی شدید خود را از حملات موشکی گروه‌های فلسطینی و حملات هوایی متقابل اسرائیل ابراز کرد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه (۹ اوت / ۱۸ مرداد) به نقل از او گزارش داد که سازمان ملل به همراه مصر بر آنند که با "تلاشی بی‌سابقه" مانع از آن شوند که درگیری میان طرفین به طوری جدی بالا بگیرد. ملادنوف در عین حال هشدار داد که کنترل اوضاع هر لحظه می‌تواند از دست خارج شود.

گروه‌های مسلح افراطی فلسطینی بسیاری از روستا‌ها و بخش‌های جنوب اسرائیل را در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (۸ و ۹ اوت) با نارنجک و خمپاره هدف قرار دادند. در برخی از نقاط جنوب اسرائیل آژیر خطر بی‌وقفه شنیده می‌شد.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که از روز چهارشنبه تا پیش از ظهر پنجشنبه حدود ۱۸۰ موشک و خمپاره به خاک این کشور شلیک شده است.

نیروهای هوایی اسرائیل نیز در پی این حملات پیگیر دست به عملیاتی تلافی‌جویانه زد و مواضع و اهدفی را در نوار غزه مورد حمله قرار داد. ارتش اسرائیل اعلام کرد که به بیش از ۱۵۰ نقطه از "مواضع تروریستی" در غزه حمله کرده است.

در جریان این حملات یک زن باردار ، فرزند خردسال او و همچنین یک تن از اعضای سازمان حماس کشته شدند. حمله‌های گروه‌ای مسلح فلسطینی به اسرائیل نیز ۷ زخمی به جای گذاشت.

رویترز به نقل از یک سخنگوی ارتش اسرائیل گزارش داد که اسرائیل تنها به هدف‌ها و مواضع نظامی که به طور روشن از سوی حماس استفاده می‌شوند، حمله کرده است.
یکی از فرماندهان حماس روز پنجشنبه (۹ اوت / ۱۸ مرداد) اعلام کرد که حملات فلسطینی‌ها به اسرائیل پایان یافته است.

ارتش اسرائیل ظاهرا هنوز سرگرم بررسی وضعیت است تا تصمیمات لازم را برای گام‌های بعدی بگیرد. به گزارش خبرگزاری آلمان، ارتش اسرائیل نیروهای خود در مرزهای جنوب این کشور را تقویت کرده است.

در این میان، فرانسه همه طرف‌های درگیری را به رعایت آتش‌بس فرا خوانده است. وزرات خارجه فرانسه در این ارتباط بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن از جمله آمده است: «این رویدادها نشان می‌دهند که هر چه سریعتر باید راه حلی سیاسی و دائم برای نوار غزه یافت و پاسخی موثر به بحرانی انسانی که فلسطینیان غزه با آن روبرو هستند، پیدا کرد.»

رسانه‌های اسرائیل روز پنجشنبه از مذاکرات اسرائیل و حماس تحت میانجیگری مصر خبر دادند. هدف از این مذاکرت رسیدن به آتش‌بسی درازمدت و پایدار میان دو طرف است. سازمان حماس روز دوشنبه انجام چنین مذاکراتی را تأیید کرده بود. اسرائیل اما از تأیید رسمی چنین گفت‌وگوهایی تا کنون خودداری کرده است.

وزارت بهداری در نوار غزه اعلام کرده که از اواخر ماه مارس سال جاری میلادی تا کنون بیش از ۱۶۰ فلسطینی در جریان حملات و درگیری‌ها به دست سربازان اسرائیلی کشته شده‌اند.