انتقاد شدید روسیه از تحریم‌های جدید آمریکا

دویچه وله
آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه روسیه در ارتباط با پرونده مسمومیت جاسوس روس، سرگئی اسکریپال و دخترش پیش‌بینی کرده است. هنوز اطلاعات مشخصی درباره این تحریم‌ها منتشر نشده است. این تحریم‌ها واکنش شدید روسیه را در پی داشته است.
خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۹ اوت (۱۸ مرداد) خبر از انتقاد شدید روسیه از تحریم‌های جدید آمریکا علیه آن کشور داده است. وزارت امور خارجه آمریکا در توضیح تصمیم خود مبنی بر وضع تحریم‌های جدید علیه روسیه، به پرونده مسمومیت سرگئی اسکریپال و دختر او، یولیا، اشاره کرده است. در توضیح وزارت امور خارجه آمریکا، روسیه مسئول سوءقصد به جان اسکریپال معرفی شده است.
اسکریپال و دخترش در اوایل ماه مارس سال جاری در شهر سالزبری انگلستان در اثر آلودگی به گاز سمی "نوویچوک" مسموم شده بودند. بریتانیا از همان ابتدا، روسیه را مسئول سوءقصد به اسکریپال معرفی کرده بود. شمار دیگری از کشورهای اروپایی و از جمله آمریکا نیز از ارزیابی بریتانیا پیروی کرده بودند. آمریکا در همان ایام، ۶۰ دیپلمات خود را از روسیه خارج کرده بود.
دولت روسیه بارها اعلام کرده است که هیچ ارتباطی با پرونده اسکریپال ندارد. مقامات روسیه در همین رابطه خواستار تحقیق مستقل پیرامون پرونده مسمومیت این جاسوس روس در سالزبری شده‌اند.
دمیتری پشکوف، سخنگوی کرملین در ارتباط با وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه، بار دیگر خبر دست داشتن این کشور در پرونده اسکریپال را تکذیب کرده است. پشکوف واکنش و پاسخ متقابل روسیه به این تحریم‌ها را موکول به روشن شدن دقیق این تحریم‌ها نموده است.

باید یادآور شد که وزارت امور خارجه آمریکا هنوز اطلاعات دقیق و روشنی درباره این تحریم‌ها در اختیار رسانه‌ها قرار نداده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه مربوط به وضع تحریم‌های جدید علیه روسیه تنها متذکر شده است که این تحریم‌ها مربوط به آن دسته از کالاهای حساسی می‌شوند که می‌توانند امنیت ملی آمریکا را به مخاطره افکنند.

کنستانتین کوساچوف، رئیس کمیسیون امور بین‌الملل شورای فدرال روسیه در واکنش به تشدید تحریم‌های آمریکا علیه روسیه گفته است که رفتار دولت آمریکا شبیه به رفتار یک "دولت پلیسی" است.

سایت "اشپیگل‌آنلاین" نیز روز پنجشنبه ۹ اوت در ارتباط با واکنش روسیه نسبت به تشدید تحریم‌های این کشور از سوی دولت آمریکا به سخنان فیودور لوکیانوف، سردبیر نشریه "روسیه در مسائل بین‌الملل" اشاره کرده است.

لوکیانوف، هدف از تشدید تحریم‌های روسیه از سوی آمریکا را نابودی اقتصاد روسیه دانسته است. لوکیانوف، سیاست تشدید تحریم‌های روسیه را متاثر از نتایج دیدار ترامپ و پوتین در هلسینکی می‌داند. ترامپ پس از دیدار با پوتین و در تقابل با گزارش‌ها و ارزیابی‌های سازمان‌های امنیتی آمریکا مدعی شده بود که روسیه هیچ نقشی در کارزار انتخاباتی آمریکا نداشته است.

لوکیانوف معتقد است که ترامپ برای مقابله با موج انتقادهایی که پس از دیدار او با پوتین شکل گرفته بود، تصمیم به تشدید تحریم‌ها علیه روسیه گرفته و بر آن است با پیشبرد چنین سیاستی به دیگران ثابت کند که سیاست قاطعی در برابر روسیه دنبال می‌کند.