حمله گسترده طالبان به ولایت غزنی افغانستان

ایسنا
شبه نظامیان طالبان حمله‌ای بزرگ را علیه شهر غزنی در جنوب شرق این کشور اجرا کردند که منجر به درگیری‌های سنگین در میان تلاش‌های نیروهای امنیتی افغان به منظور عقب راندن آنها شد؛ درگیری‌هایی که دست کم ۳۴ کشته و زخمی در بین این نیروها برجای گذاشته است.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، بنا به گفته مقام‌های افغان در اثر این درگیری‌ها دستکم ۱۴ سرباز افغان کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شدند و خانه‌های شهروندان و ایست بازرسی‌های نظامی هدف حملات خمپاره‌ای قرار گرفتند و اجساد ده‌ها شبه نظامی طالبان در خیابان‌ها به چشم می خورد.

در عین حال فرید احمد مشعل، رئیس پلیس ولایت غزنی گفت: طالبان این حمله را در آخرین ساعات پنجشنبه شب از چند موضع اطراف شهر شروع کرد. ساکنان محلی گفتند با به راه افتادن درگیری‌ها برق شهر قطع شد و صدای تبادل آتش در سراسر شهر شنیده شده و یک ساختمان دولتی به آتش کشیده شد.

یاسان یکی از این ساکنان شهر غزنی، مرکز ولایت گفت: طالبان با بلندگوهای مساجد به ساکنان محلی هشدار دادند که در خانه‌هایشان بمانند. ما به وحشت افتادیم و صدای انفجارها و گلوله باران سنگین شنیده می شود.

به گفته بازمحمد همت یک مقام ارشد بیمارستان شهر غزنی این حمله شبانه دستکم ۱۴ کشته در میان نیروهای امنیتی افغان بر جای گذاشته و ۲۰ تن دیگر از آنها نیز زخمی شدند. یک حمله دیگر طالبان نیز طی پنجشنبه شب در استان هرات رخ داده که در جریان آن یک عامل انتحاری حمله را انجام داده و دستکم شش مامور پلیس در این حمله نیز کشته شدند.

مقام‌ها گفتند که در ساعت ۲ نیمه شب، شبه نظامیان طالبان حمله را در غزنی آغاز کردند. به گفته فرید احمد مشعل، رئیس پلیس غزنی، نیروهای امنیتی بعد از دفع این حمله شروع به تجسس خانه به خانه برای یافتن باقی مانده‌های طالبان کرد و تحقیقاتی به راه افتاده تا مشخص شود چطور این شبه نظامیان توانستند به عمق این شهر نفوذ کنند. چرا که به گفته مقام‌ها آنها قبل از آغاز این حمله در داخل خانه‌ها مخفی شده بودند و به یکباره وارد خیابان‌های شهر شدند.

به گفته باز محمد همت خیابان‌های شهر مسدود شده‌اند و بیش از ۱۰۰ مورد تلفات دیگر نیز وجود دارد که اکثر آنها مربوط به طالبان هستند. در عین حال سرهنگ مارتین اودانل سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت که این نیروها پشتیبانی هوایی نزدیک برای مقابله با این حمله به عمل آورده و دستکم یک حمله پهپادی نیز برای پشتیبانی از سربازان افغان در عقب راندن شبه نظامیان افغان صورت داده‌اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان مدعی شد که نیروهای طالبان در این حمله بخش هایی از غزنی را تصرف کرده‌اند و ده‌ها نفر در این حمله کشته شده‌اند.

یک مقام امنیتی افغان گفت، نیروهای ویژه پلیس به منظور عقب راندن طالبان در این شهر مستقر شدند. طالبان در بیانیه‌ خود مدعی شد که اکثر ساختمان‌های دولتی را در داخل این شهر به تصرف درآوردند. این گروه در بیانیه خود گفت: تا کنون ۱۴۰ نیروی دشمن را کشته یا زخمی کرده‌ایم.

این در حالی است که ماه مه گذشته نیز طالبان در عملیاتی مشابه به شهر فراه در غرب افغانستان حمله کرد و بعد از یک روز درگیری‌های سنگین کماندوهای افغان با پشتیبانی حملات هوایی آمریکا شبه نظامیان را از این شهر خارج کردند.