در عرض دو هفته نزدیک به ۴۰ هزار نفر از ادلب گریخته‌اند

دویچه وله
طبق اعلام سازمان ملل، در پی نگرانی از خطر حمله ارتش سوریه و متحدانش به ادلب، ده‌ها هزار نفر در عرض کمتر از دو هفته از این استان سوریه گریخته‌اند. سازمان ملل "به هیچ عنوان" آمادگی مواجهه با "بدترین سناریو" را ندارد.


دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) روز پنجشنبه ۲۲ شهریور (۱۳ سپتامبر) اعلام کرد که طبق اطلاعات این سازمان، افزایش تنش‌ها و نگرانی از حمله ارتش سوریه و متحدانش به ادلب، باعث فرار بیش از ۳۸ هزار و ۵۰۰ نفر از این استان بین روزهای اول تا ۱۲ سپتامبر گذشته شده است. این امر نشانگر افزایش ۱۰ هزار نفری فراریان و آوارگان این منطقه به نسبت شمار اعلام‌شده از سوی سازمان ملل در روز دوشنبه گذشته است.

با وجود این، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل اعلام کرده است که با کاهش نسبی خشونت‌ها در روستاهای غرب و جنوب این منطقه، چهار هزار و ۵۰۰ نفر از کسانی که از روز اول سپتامبر از ادلب گریخته بودند، در عرض سه روز گذشته به شکل ناگهانی به این استان بازگشته‌اند.

استان ادلب واقع در شمال غربی سوریه آخرین مقر باقی‌مانده برای شورشیان در این کشور است. این استان تحت کنترل ترکیه عملا به محل استقرار جهادگرایان و اسلام‌گرایان افراطی از سراسر دنیا تبدیل شده است. دمشق، مسکو و تهران داعیه پایان بخشیدن به این وضع را دارند. بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، اعلام کرده است که برای پاکسازی ادلب از شورشیان، حمله به این استان را آغاز خواهد کرد. دمشق و مسکو در همین راستا حملات خود به ادلب را از اوایل سپتامبر تشدید کرده‌اند.

حدود دو میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در استان ادلب زندگی می‌کنند. حدود نیمی از این جمعیت به خاطر عواقب جنگ داخلی هفت‌ساله در سوریه وابسته به کمک‌های انسان‌دوستانه سازمان ملل هستند. سازمان ملل و بسیاری از کشورهای جهان نسبت به وقوع "فاجعه انسانی" در ادلب در صورت حمله به این استان هشدار داده‌اند. مردم ادلب راه گریزی ندارند. تنها راه فرار از این منطقه، یعنی مرز صدها کیلومتری ترکیه، توسط آنکارا با دیواری بتونی مجهز به سیم‌های خاردار و برج‌های نگهبانی بسته شده است.

منابع مختلف از حضور تا ۱۰۰ هزار شورشی مسلح در این استان خبر می‌دهند. بسیاری از این شورشیان از دیگر مناطق عاری از درگیری به این استان گریخته، عقب‌نشینی کرده یا انتقال داده شده‌اند. مسئولیت آن مناطق هم برعهده روسیه و ایران بوده است. در این مناطق اما بارها مقاومت در برابر رژیم اسد با بمباران سنگین، انسداد راه‌های رسیدن مواد غذایی و آتش توپخانه شکسته شده است.


روسیه، ترکیه و ایران سال گذشته در توافقی میان خود، ادلب را یکی از مناطق عاری از درگیری تعیین کرده بودند. جهادگرایان "هیئت تحریر شام" اما شامل این توافق نمی‌شدند. حدود ۶۰ درصد از مساحت حدودا شش هزار و ۱۰۰ کیلومتر مربعی این استان بزرگ زیر کنترل "هیأت تحریر شام" (جبهه نصرت سابق) است. یازده گروه غالبا اسلام‌گرای دیگر نیز اخیرا با میانجی‌گری آنکارا در جریانی موسوم به "جبهه آزادیبخش ملی" (جبهه الوطنیه للتحریر) گرد آمده‌اند که در میان آنها از جمله دو شاخه نزدیک به القاعده یعنی "احرار الشام" و "جنبش نورالدین زنکی" دیده می‌شوند. بسیاری از گروه‌های موجود در "جبهه آزادیبخش ملی" پول، سلاح و فرمان اصلی خود را از برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس می‌گیرند.

پانوس مومتزیس، هماهنگ‌کننده اقدامات بشردوستانه سازمان ملل در سوریه، روز پنجشنبه در ژنو گفت که این سازمان "به هیچ عنوان" آمادگی مواجهه با "بدترین سناریو" در صورت آوارگی مردم و رساندن آنها به مرز ترکیه را ندارد. مومتزیس ضمن تأکید بر ضرورت آمادگی برای مواجهه با بدترین وضعیت افزود: «ما در پی یافتن راهی برای ۹۰۰ هزار آواره احتمالی هستیم. امیدواریم این اتفاق نیفتد و نیازی به چنین کاری نباشد».