فشار آمریکا به دولت آلمان برای مشارکت نظامی در جنگ سوریه

دویچه وله
مریکا از دولت آلمان خواسته است در صورت وقوع یک حمله شیمیایی، در عملیات نظامی در سوریه شرکت کند. پیش از این وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرده بود که این کشور در مورد شرکت یا عدم شرکت در جنگ سوریه مستقلا تصمیم می‌گیرد.
خبرگزاری آلمان روز پنجشنبه ۲۲ شهریور (۱۳ سپتامبر) به مواضع دولت آمریکا در قبال حضور یا عدم حضور آلمان در عملیات نظامی در سوریه پرداخته است.

در همین رابطه، جیمز جفری، نماینده و مشاور ویژه وزیر خارجه آمریکا در امور سوریه، برای گفت‌وگو با مسئولان دولت آلمان به برلین سفر کرده است. آمریکا رسما از ارتش آلمان درخواست کرده است که در صورت وقوع یک حمله شیمیایی در ادلب، در عملیات نظامی مشارکت کند.

جیمز جفری در همین رابطه در حضور خبرنگاران گفته است: «بهترین شیوه نشان دادن همبستگی و حمایت سیاسی سخنرانی نیست، بلکه همبستگی نظامی است.»


مامور ویژه آمریکا در امور سوریه گفته است که آمریکا همه‌تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا از بیشترین میزان مشارکت و همراهی از سوی کشورهای عضو ناتو در این عملیات نظامی بهره گیرد.

مشارکت نظامی و سیاست داخلی

جیمز جفری از گفتن این موضوع ابایی نداشته است که مشارکت هر چه بیشتر هم‌پیمانان آمریکا در ناتو در عملیات نظامی در سوریه از منظر سیاست داخلی آمریکا نیز اهمیت دارد.
مامور ویژه آمریکا در امور سوریه گفت: «دولت آمریکا نیز باید به سیاست داخلی خود توجه کند.»

جیمز جفری عدم مشارکت آلمان و فرانسه در جنگ سال ۲۰۰۳ علیه عراق را از منظر سیاست داخلی آمریکا به عنوان "یک مشکل" ارزیابی کرد.

او گفت رئیس جمهور آمریکا باید بتواند در داخل کشورش نشان دهد که در اجرای عملیات نظامی از همراهی و حمایت بسیاری از هم‌پیمانان خود برخوردار است.

دشواری‌های ناظر بر مشارکت نظامی آلمان

روزنامه "بیلد" چاپ آلمان در گزارشی در این‌باره اعلام کرده است که وزارت دفاع آلمان در حال حاضر سرگرم بررسی مشارکت آلمان در عملیات نظامی در سوریه است.

روز دوشنبه همین هفته، بحث بر سر شرکت یا عدم شرکت آلمان در جنگ سوریه در بین مقامات و مسئولان آلمان بالا گرفته بود.

در همین رابطه هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، گفته بود که آلمان هنوز درباره حضور نظامی در سوریه تصمیم نگرفته و این کشور به طور مستقل درباره مشارکت یا عدم مشارکت خود در عملیات نظامی در سوریه تصمیم می‌گیرد.

بحث در این باره پس از تماس ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان، با مسئولان وزارت دفاع این کشور شدت گرفته بود. گرنل هفته گذشته درباره مشارکت آلمان با عملیات نظامی در سوریه با مسئولان وزرات دفاع آلمان گفت‌وگو کرده بود. سفر جیمز جفری به آلمان نیز برای متقاعد کردن مسئولان دولت آلمان صورت گرفته است.

شرکت آلمان در عملیات نظامی در سوریه هم از حیث سیاست داخلی و هم از منظر سیاست خارجی این کشور، موضوعی بسیار حساس است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، تا کنون تصمیم روشنی درباره این موضوع اتخاذ نکرده است. این در حالی است که آندرئا ناهلس، رهبر حزب سوسیال دموکرات، با مشارکت آلمان در عملیات نظامی در سوریه مخالفت کرده است. از منظر قانون اساسی آلمان نیز مشارکت ارتش این کشور در عملیات نظامی در سوریه با موانع حقوقی زیادی روبه‌رو است.