انتقال جنگ‌افزارهای سنگین مخالفان رژیم اسد به پشت جبهه آغاز شد

دویچه وله
طبق توافق ترکیه و روسیه باید تمامی جنگ‌افزارهای سنگین نیروهای مخالف رژیم سوریه تا ۱۰ اکتبر از منطقه‌ی حائل در ادلب خارج شوند. شورشیان باید تا ۱۵ اکتبر این منطقه را ترک کنند.

مخالفان رژیم اسد کار انتقال جنگ‌افزارهای سنگین در خط جبهه به مناطق پشت‌جبهه را آغاز کرده‌اند. خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه، ۱۵ مهر (۷ اکتبر) به نقل از یک سخنگوی "جبهه آزادی‌بخش ملی سوریه" که از زیرمجموعه‌های "ارتش آزاد سوریه" است این خبر را منتشر کرد.

بر اساس توافقی که بین ترکیه و روسیه در روز ۱۷ سپتامبر صورت گرفت، قراراست منطقه‌ای به طول ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر در استان ادلب به عنوان نوار حائل ایجاد شود. جنگ‌افزارهای سنگین مخالفان رژیم سوریه باید تا روز ۱۸ مهر (۱۰ اکتبر) از این منطقه خارج شوند. خود شورشیان نیز باید تا روز ۲۳ مهر (۱۵ اکتبر) این منطقه را ترک کنند.

نیروهای نظامی ترکیه و روسیه بر روند انتقال‌ها نظارت دارند.

پیش‌تر خبرگزاری‌های روسی به نقل از سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گزارش داده بودند که ارتش‌های ترکیه و روسیه از ۱۵ اکتبر منطقه‌ی حائل را کنترل خواهند کرد و نیروهای دولتی سوریه و متحدانشان حمله‌های خود به ادلب را پایان خواهند داد.

رژیم سوریه در تلاش است که کنترل بزرگ‌ترین منطقه‌ی اشغالی در دست اسلام‌گرایان را بازپس بگیرد. روسیه از نیروهای دولتی سوریه برای رسیدن به این هدف پشتیبانی می‌کند.

بخش قابل توجهی از نیروهای اپوزیسیون سوریه از جانب ترکیه حمایت می‌شود.