از هر پنچ پناهجوی آفریقایی یک نفر در مدیترانه غرق می‌شود

دپویچه وله
آمار مرگ و میر پناهجویان آفریقایی در مسیر مدیرانه هیچ‌وقت تا این اندازه بالا نبوده است. طبق آمار سازمان ملل ۱۹ درصد از پناهجویان هرگز به مقصد خود نمی‌رسند. کارشناسان دولت ایتالیا را هم در مرگ این پناهجویان مقصر می‌دانند.

انتقال غیر‌قانونی پناهجویان آفریقایی از لیبی به ایتالیا، از مسیر مدیرانه به گفته نهادهای امدادرسان هیچ‌وقت تا این حد پرخطر نبوده است. حدود ۱۸۰۰ پناهجوی آفریقایی امسال در مسیر مدیترانه غرق شده‌اند. سازمان امدادرسان "دیده‌بان دریا" که مقر آن در برلین است اعلام کرده که از هر پنج مهاجر آفریقایی یک نفر در مسیر دریای مدیترانه غرق می‌شود.

به گفته این نهاد امدادرسان شمار کسانی که در مسیر مدیترانه غرق شدند هرگز تا این حد زیاد نبوده است. دیده‌بان دریا این آمار را بر اساس داده‌های موسسه ایتالیایی "مطالعات سیاست‌های بین‌المللی" ارائه کرده است.

این موسسه تحقیقاتی ایتالیایی آمار خود را از داده‌های سازمان ملل متحد و همچنین اطلاعاتی که جمع‌آوری کرده گرفته و اعلام کرده است که ۱۹ درصد از پناهجویان در مسیر مدیترانه غرق می‌شوند.

در ماه‌های قبل میزان مرگ و میر بین ۰/۱ تا حداکثر ۸ درصد بوده است. موسسه مطالعاتی ایتالیایی تعداد پناهجویانی که در مسیر مدیترانه غرق و یا مفقود شدند را با افرادی که در لیبی به صورت غیرقانونی سوار قایق‌ها شدند مقایسه کرده است.

"سازمان مهاجرت بین‌المللی" هم اعلام کرده است که امسال ۱۷۷۷ نفر که قصد داشتند به صورت غیرقانونی به اروپا مهاجرت کنند در مسیر مدیترانه غرق شده‌اند. اکثر این افراد بر اثر واژگونی قایق‌های ناامنی که بیش از ظرفیشتان پناهجو حمل می‌کرده‌اند، جان باخته‌اند.

این تعداد یکسال پیش ۲۷۴۹ نفر بوده است. در آن زمان تعداد مهاجرت‌های غیرقانونی از مسیر مدیترانه بیشتر بوده است.

کارشناسان امور مهاجرت در توضیح دلایل بالا بودن شمار پناهجویان غرق شده آفریقایی به سیاست‌های دولت جدید دست راستی و پوپولیستی ایتالیا اشاره می‌کنند. در ماه ژوئن سال جاری ایتالیا بنادرش را به روی کشتی‌های خصوصی امداد و نجات پناهجویان بست. بعد از آن پناهجویان پیوسته سعی کردند از مسیر دیگری وارد اروپا شوند. بسیاری از مهاجران آفریقایی اکنون تلاش می‌کنند که از طریق مراکش به اسپانیا مهاجرت کنند.