پمپئو خواستار تحقیقات دقیق درباره ناپدیدشدن خبرنگار سعودی شد

دویچه وله
به گفته وزیر خارجه آمریکا، مقام‌های این وزارت با عربستان در باره مفقود شدن جمال خاشقجی گفتگو کرده‌اند. یک سناتور آمریکایی تهدید کرده اگر اتهام علیه عربستان صحیح باشد، روابط واشنگتن و ریاض شدیدا تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

پمپئو گفته مقام‌های ارشد وزارت خارجه ایالات متحده در مورد مفقود شدن خاشقجی با مقامات عربستان سعودی گفتگو کرده‌اند

آمریکا از دولت عربستان خواسته تا از "تحقیقات دقیق" در مورد ناپدیدشدن جمال خاشقجی خبرنگار منتقد سعودی حمایت کرده و در ارائه نتایج به طور شفاف عمل کند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه ۱۶ مهرماه (هشتم اکتبر) با انتشار بیانیه‌ای با تأکید بر این امر گفت مقام‌های ارشد وزارت خارجه ایالات متحده در مورد مفقود شدن خاشقجی با مقامات عربستان سعودی گفتگو کرده‌اند.

روز دوشنبه همچنین دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، در مورد ناپدید شدن این خبرنگار اظهار نگرانی کرده و گفت: «امیدوارم این مسئله خود به خود حل شود. در حال حاضر هیچ‌کس هیچ‌اطلاعی ندارد اما یک سری داستان‌های بد سر زبان‌هاست. من از این [وضعیت] خوشم نمی‌آید.» ترامپ که نخستین سفر خارجی‌اش در مقام ریاست‌جمهوری آمریکا به مقصد عربستان بود، در چند مورد خبرساز پیشین در رابطه با عربستان، از اظهارنظر خودداری کرده بود، از جمله دستگیری و حبس چند صد تاجر بانفوذ در یکی از هتل‌های پنج ستاره ریاض که سال گذشته رخ داد.

جمال خاشقجی که به عنوان ستون‌نویس با روزنامه واشنگتن‌پست همکاری داشت و حدود یک سال گذشته را در آمریکا ساکن بود، هفته گذشته به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه‌کرد؛ مراجعه‌ای که بازگشتی به همراه نداشت.

او قصد داشت مدارکی را که برای ازدواج با نامزد ترک خود به آنها نیاز داشت، دریافت کند و به همین دلیل به کنسولگری رفته بود. خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی ساعت‌ها مقابل در ورودی کنسولگری منتظر او مانده بود، اما خاشقجی از ساختمان بیرون نیامد. پلیس ترکیه احتمال داده خاشقجی در کنسولگری عربستان به قتل رسیده و جسدش با خودرو به خارج از ساختمان منتقل شده است.


"تأثیر ویرانگر" بر روابط دو جانبه

سناتور لیندسی گراهام از حزب جمهوری‌خواه هشدار داده چنانچه اتهامات وارده به عربستان مبنی بر قتل خاشقجی ثابت شوند، این مسئله تأثیر "ویرانگری" بر اتحاد آمریکا با عربستان خواهد داشت. گراهام که از سناتورهای نزدیک به ترامپ به شمار می‌رود، از ریاض خواست "پاسخ‌های صادقانه‌ای" ارائه کند.

این سناتور آمریکایی گفت باب کروکر، رییس کمیته روابط خارجی سنا و بن کاردین، سناتور دموکرات نیز دارای موضعی همسو با او هستند. گراهام در توییتر نوشت: «ما موافقیم اگر ادعاها در مورد نقش دولت عربستان صحت داشته باشند، این موضوع برای روابط بین آمریکا و عربستان ویرانگر خواهد بود و هزینه سنگینی خواهد داشت− از نظر اقتصادی و غیره.»

لیندسی گراهام از حامیان پرشور سیاست ترامپ مبنی بر همکاری با عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس بوده و به ویژه بر سر مسائل سیاست دفاعی با رییس‌جمهوری دارای مواضع یکسانی است.


اردوغان: چرا عربستان ثابت نمی‌کند؟

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه، از عربستان خواسته تا ثابت کند آیا خاشقجی از ساختمان کنسولگری خارج شده یا خیر. او در یک نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر مجارستان در بوداپست در پاسخ به خبرنگاران گفت: «آنها دوربین‌های مداربسته زیادی دارند. اگر او [خاشقجی] ساختمان را ترک کرده، پس چرا آنها این موضوع را ثابت نمی‌کنند؟»

اردوغان با اشاره به اخبار مختلف در رسانه‌ها در مورد سرنوشت خاشقجی اضافه کرد: «من امیدوارم در اسرع وقت به نتیجه برسیم. ما شدیدا مایل به حل این موضوع هستیم.» اردوغان حل پرونده ناپدید شدن این خبرنگار منتقد سعودی را "وظیفه سیاسی و انسان‌دوستانه" کشورش دانست.

پلیس ترکیه می‌گوید ۱۵ سعودی از جمله چند مقام رسمی سه‌شنبه هفته گذشته با دو پرواز جداگانه وارد استانبول شده‌اند و در همان زمان که خاشقجی در کنسولگری بوده، آنها نیز در این ساختمان حضور داشته‌اند. یک منبع آگاه در پلیس ترکیه به خبرگزاری فرانسه گفته پلیس معتقد است که خاشقجی توسط تیمی ویژه که به استانبول فرستاده شده به قتل رسیده و این تیم در همان روز ترکیه را ترک کرده‌اند.

روز دوشنبه گروهی از معترضان در برابر ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول تجمع کردند. آنها پلاکاردهایی را در دست داشتند که روی آنها نوشته‌شده بود: «ما بدون جمال خاشقجی اینجا را ترک نمی‌کنیم.»

عربستان اتهامات وارده را رد کرده و می‌گوید خاشقجی از ساختمان کنسولگری خارج شده است.