رئیس پارلمان سریلانکا: با کودتای بدون سلاح روبه‌رو هستیم

ایسنا
رئیس پارلمان سریلانکا برکناری نخست وزیر به دستور رئیس جمهوری و تصمیم برای بازگرداندن یک رئیس جمهوری سابق را یک "کودتای بدون خشونت" توصیف کرد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، کارو جایاسوریا، رئیس پارلمان سریلانکا، یکی از اعضای مطرح در بن بست سیاسی این کشور است که از 26 اکتبر آغاز شده؛ زمانی که مایتریپالا سیریسنا، رئیس جمهوری، رانیل ویکرمسینگ، نخست وزیر را برکنار و ماهیندا راجاپاکسه، رئیس جمهوری سابق را جای وی بر مسند نخست وزیری نشاند.

ویکرمسینگ از کناره گیری امتناع کرده و تاکید دارد تا زمانی که پارلمان رای به برکناری‌اش نداده، در این سمت می‌ماند.

رئیس پارلمان سریلانکا در نامه‌ای به تاریخ پنجم نوامبر به دیپلمات‌ها و هیات‌های خارجی نوشت: یکسری رخدادها را تنها می‌توان به کودتا تعبیر کرد البته بدون استفاده از سلاح و تانک. تمامی این رخدادها از قبل برنامه ریزی شده بود.

وی ادامه داد: اکثریت اعضای پارلمان تغییر نخست وزیر را غیرقانونی می‌دانند. به برخی از آنها رشوه و مناصب وزارتی پیشنهاد شده تا از درخواست رئیس جمهوری حمایت کنند.

وی همچنین رئیس جمهوری را به این متهم کرد که خلاف هنجارهای دولتی و کشورداری عمل می‌کند.

این درحالیست که رئیس جمهوری سریلانکا گفته که تصمیمش برای برکناری نخست وزیر به خاطر این بوده که وی تلاش می‌کرد تا مفهوم سیاسی به شدت لیبرال و جدیدی را با اولویت بخشیدن به سیاست‌های خارجی و بی اعتنایی به احساسات مردم محلی، ارائه کند.