گزارش رئیس سیا از پرونده خاشقجی؛ سناتورها می‌گویند ولیعهد سعودی در قتل دست داشته است

صدای امریکا
«جینا هسپل» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، روز سه شنبه به رهبران سنا در مورد پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی، گزارش داد.

جمال خاشقجی که در آمریکا در تبعید خودخواسته به سر می برد، اکتبر گذشته پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه کشته شد.

جینا هسپل با گروه کوچکی از سناتورها، از جمله رئیس کمیته امنیت ملی سنا، دیدار کرد.

سناتورهای هر دو حزب از عدم حضور جینا هسپل در یک جلسه پیشین که پشت درهای بسته در مورد قتل خاشقجی برگزار شد، خشمگین بودند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و جیم متیس وزیر دفاع آمریکا، پیشتر سعی کردند که سناتورها را از تنبیه عربستان با محدود کردن حمایت آمریکا از جنگ تحت رهبر عربستان در یمن منصرف کنند.

رند پال، سناتور جمهوری‌خواه که بارها از اقدامات عربستان انتقاد کرده است، در سخنانی خواستار این شد که اطلاعات در مورد نقش ولیعهد عربستان در قتل خاشقجی با همه سناتورها در میان گذاشته شود و این اطلاعات محدود به گروه خاصی از سناتورها نشود.

باب کورکر، یک سناتور دیگر جمهوری‌خواه نیز روز سه شنبه پس از گزارش سیا در سخنانی گفت، اگر در مورد قتل خاشقجی دادگاهی با حضور هیئت منصفه برگزار شود، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در «۳۰ دقیقه» به جرم قتل محکوم شناخته خواهد شد.

لیندزی گراهام سناتور دیگر جمهوری‌خواه نیز پس از جلسه گفت، گزارش سیا تایید کرد که شاهزاده سعودی، محمد بن سلمان، دستور قتل خاشقجی را داده است.

او گفت تا زمانی که محمد بن سلمان در قدرت است نمی تواند از فروش سلاح به عربستان دفاع کند. لیندزی گراهام با اشاره به جایگاه ارزش های آمریکایی در جهان گفت، محمد بن سلمان به روشنی منطقه را بی ثبات کرده است و او را دیوانه خواند.

لیندزی گراهام به خبرنگاران گفت، روشی وحشیانه ای که خاشقجی به قتل رسید، و او نمی تواند آن را با خبرنگاران در میان بگذارد، نشان می دهد که محمد بن سلمان چگونه فردی است.

پیشتر گزارش های رسانه های آمریکایی گفته اند که سیا نتیجه گرفته است قتل خاشقجی به دستور محمد بن سلمان انجام گرفته است؛ اما مقامات عربستان این موضوع را رد کرده اند.