'تقسیم نژادی' کلاس درس در آفریقای جنوبی جنجالی شد

بی بی سی
به دنبال انتشار عکس‌هایی از یک کلاس درس در آفریقای جنوبی که در آن دانش آموزان بر اساس نژاد و رنگ پوست در گروه‌های مختلف جدا شده بودند، و واکنش‌های گسترده به این کار، معلم آن مدرسه از کار معلق شد.

مسئولان محلی با ابراز تاسف شدید از این اتفاق گفتند که معلم این کلاس تا بررسی بیشتر این مساله، از کار خود معلق می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش استان شوایزر، در شمال غرب آفریقای جنوبی که این مدرسه در آن قرار دارد گفت که مسئولان مدرسه اینطور توضیح دادند که معلم می‌خواسته بر اساس اینکه دانش‌آموزان به زبان انگلیسی یا آفریقایی صحبت می‌کنند، این کلاس را تقسیم کند.

باوجود اینکه بیش از ۲۵ سال از پایان حاکمیت اقلیت سفیدپوست بر آفریقای جنوبی می‌گذرد، اما نژادپرستی همچنان به شدت جامعه آفریقای جنوبی رخنه کرده است.
چه اتفاقی در کلاس افتاده است؟

روز گذشته، چهارشنبه نهم ژانویه، در اولین روز مدرسه، پدر و مادرها بچه‌هایشان را به مدرسه ابتدایی در شهر شوایتزر بردند.

از آنجایی که این اولین روز دانش‌آموزان در کلاس درس بود، معلم کلاس برای اطمینان دادن به پدر و مادرها عکس‌هایی از آنها را به یک گروه خصوصی واتس اپی می‌فرستاد.

با دیدن عکس‌ها، پدر و مادرها دریافتند که بچه‌های کلاس بر اساس نژاد و رنگ پوست جدا شده‌اند و دانش آموزان سفید پوست دور یک میز در وسط کلاس نشسته و دانش آموزان سیاه پوست که اقلیت کلاس را تشکیل می‌دادند دور میزهایی در اطراف کلاس نشانده شده‌اند.

این عکس‌ها در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد.
به گزارش رسانه‌های محلی، معترضان صبح امروز (دهم ژانویه) در مدرسه جمع شدند. بسیاری از هواداران احزاب چپ مخالف دولت هم در این تظاهرات شرکت کردند.

یک سخنگوی دولت محلی گفته است: "ما به عنوان نماینده دولت هرگونه نژادپرستی را چه عمدی یا غیرعمدی به شدت محکوم می‌کنیم و از اینکه این اتفاق بد، ۲۵ سال پس از برقراری دموکراسی همچنان در کشور ما می‌افتد، عمیقا متاسفیم."