آغاز محاکمه عاملان نخستین حمله تروریستی داعش در اروپا

دویچه وله
پنج سال پس از حمله تروریستی به موزه یهودیان در بروکسل، محاکمه دو شهروند فرانسه به اتهام طراحی این حمله آغاز شد. حمله موزه بروکسل نخستین حمله تروریستی مرتبط با داعش در اروپا بود که چهار تن را به کام مرگ کشید.
متهمان اصلی حمله تروریستی به موزه یهودیان شهر بروکسل، مهدی نموش ۳۳ ساله و ناصر بندرر ۳۰ ساله هستند. دادستان بروکسل آنها را به "قتل تروریستی" متهم کرده است.

این دو مرد -هر دو شهروند فرانسه- متهم هستند که ۲۴ مه سال ۲۰۱۴ با مسلسل وارد موزه یهودیان شهر بروکسل شدند و به روی مردم آتش گشودند. در این حمله تروریستی یک زوج توریست اسرائیلی، یک فرانسوی و یک کارمند بلژیکی موزه کشته شدند.

این حمله تروریستی نخستین حمله‌‌ در اروپا بود که داعش مسئولیت آن را پذیرفت. مهدی نموش شش روز پس از این حمله در جنوب فرانسه بازداشت و سپس به بلژیک مسترد شد. او هنگام بازداشت یک کلاشینکف همراه خود داشت که آن را در پرچم داعش پیچیده بود.

این متهم ۳۳ ساله اعتراف کرد که به عنوان" جنگجوی راه خدا" به گروه "دولت اسلامی" در سوریه پیوسته و در صف اسلام‌گرایان سوریه جنگیده است.

ناصر بندرر ۳۰ ساله و اهل مارسی فرانسه متهم است که مهدی نموش را در حمله به موزه یهودی‌​ها در بروکسل حمایت کرده است. به گفته مقامات قضایی، او نیز هنگام بازداشت سلاحی در اختیار داشته است.

نموش در زندان​های مختلف فرانسه حبس بوده و در دوران حبس افکار اسلام​گرایی افراطی پیدا کرده است. نموش و بندرر در اواسط سال ۲۰۰۸ تا پایان ۲۰۱۰ هم سلول بودند.

هر دوی آنها دست داشتن در حمله تروریستی موزه بروکسل را رد می‌کنند.
در دو روز نخست دادگاه، دادستان پرونده کیفرخواست ۲۰۰ صفحه‌ای متهمان را قرائت خواهد کرد. دادرسی این پرونده از هفته آینده آغاز می‌شود. قرار است ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر نیز در این دادگاه شهادت دهند.

حکم دو متهم احتمالأ تا آخر فوریه (اسفند) اعلام خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که هر دوی آنها به حبس ابد محکوم شوند.