ائتلاف به رهبری آمریکا: روند خروج نیروهای آمریکایی از سوریه آغاز شده

بی بی سی
ائتلاف به رهبری آمریکا که با پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مقابله می کند، اعلام کرده که روند خروج نیروهای آمریکایی از سوریه آغاز شده است.

این ائتلاف در این مورد که در چه مدتی خروج کامل حدود ۲ هزار نیروی آمریکایی از سوریه انجام می شود، توضیحی نداده است.

تصمیم اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مورد خارج کردن نیروهای کشورش از سوریه باعث شگفتی متحدان آمریکا در منطقه شده است.

اما آمریکا تاکید کرده که به تعهدات خود در مقابله با داعش پایبند خواهد ماند.

اعلام غیرمنتظره خبر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه توسط دونالد ترامپ، ابهامات زیادی را در این مورد ایجاد کرده که آیا نیروهای کردی که در شمال سوریه در حال جنگ هستند، پس از خروج آمریکا، هدف حمله دشمن دیرینه خود یعنی ترکیه قرار خواهند گرفت یا خیر؟

نیروهای دموکراتیک سوریه که از افراد کرد و عرب تشکیل شده و با فرماندهی کردها و حمایت آمریکا در سوریه می‌جنگند، پس از اعلام این خبر از طرف آقای ترامپ، نگران حمله ترکیه شدند. ترکیه یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) را وابسته به حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و "تروریست" می‌داند، موضعی که آمریکا با آن موافق نیست.

پیش‌تر آمریکا از ترکیه خواسته بود که در مورد تامین امنیت نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا پس از خروج از سوریه تضمین بدهد.

درخواستی که با واکنش تند مقامات ترکیه روبرو شد.
بر اساس گزارش‌ها، حدود دو هزار نیروی آمریکایی در سوریه مستقر هستند اما شمار آنها احتمالا بیشتر است.

نیروهای زمینی آمریکا اولین بار در پاییز سال ۲۰۱۵ در سوریه درگیر جنگ شدند. در ابتدا باراک اوباما، رئیس جمهور وقت شمار اندکی نیروی ویژه را برای آموزش و مشاوره نیروهای محلی کرد که با داعش در جنگ بودند، به سوریه اعزام کرد.

آمریکا چندان تمایلی به این کار نداشت اما تلاش‌هایش برای مسلح کردن گروه‌هایی که با داعش در جنگ بودند به هرج و مرج منتهی شده بود.

آمریکا پس از آن، بر شمار نیروهایش در سوریه افزود و شبکه‌ای از پایگاه‌ها و فرودگاه‌ها در نواحی شمال شرق سوریه ایجاد کرد.