نخستین دیدار یک پاپ از شبه جزیره عربستان

(تیتر از جنگ خبر)
دویچه وله
نخستین بار است که یک پاپ به شبه جزیره عربستان، مهد و گهواره دین اسلام سفر می‌کند. سفر پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان برای شرکت در "کنفرانس جهانی برادری انسانی" وارد ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی است.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز یکشنبه سوم ژانویه (۱۴ بهمن) در یک سفر تاریخی وارد امارات متحده عربی می‌شود. انتظار می‌رود که او در سفر تاریخی خود یک موضوع حساس و مهمی را در آنجا مطرح کند. پاپ در یک کنفرانس جهانی برادری انسانی که از طرف "شورای حکمای مسلمان" که مقر آن در امارات متحده عربی است شرکت می‌کند.

میزبان با آغوشی باز پاپ را پذیرفته و قرار است پاپ در ورزشگاه "زاید" ابوظبی سخنرانی کند.

سفر پاپ بسیار با اهمیت است و می‌تواند فصل جدیدی را در تاریخ روابط بین ادیان آغاز کند، زیرا این نخستین سفر یک پاپ به شبه جزیره عربستان، مهد و گهواره دین اسلام است. پاپ فرانسیس امیدوار است که دیدار وی از ابوظبی پیامی برای تفاهم میان مسیحیان و مسلمانان باشد.


پاپ: امارات متحده عربی "مدل همزیستی"

امارات متحده عربی سال ۲۰۱۹ را سال "رواداری و مدارا" اعلام کرده است. پاپ در آستانه سفر خود امارات را به عنوان "مدل همزیستی و برادری انسانی" ستود.

حدود ۹۰۰ هزار مسیحی در امارات متحده عربی زندگی می‌کنند. این تعداد چیزی حدود ۱۰ درصد از کل جمعیت امارات است. اغلب این مسیحیان کارگران و کارکنان مهاجری هستند که از کشورهای آسیایی برای یافتن کار به امارات آمده‌اند. امارات متحده عربی در یک حرکت ویژه و غیرمعمول روز دیدار با پاپ را برای افرادی که به استادیوم می‌روند تعطیل اعلام کرد.

یکی از موضوع‌های مهمی که انتظار می‌رود پاپ در سفر خود به آن پبردازد اوضاع یمن است. طبق گزارش سازمان ملل متحد، در حال حاضر در یمن بدترین فجایع انسانی رخ می‌دهد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان قبلا هم در مراسم سنتی کریسمس در رم خواستار برقراری صلح در خاورمیانه و یمن شده بود. امارات متحده عربی در کنار عربستان سعودی یکی از بازیگران مهم جنگ داخلی یمن است.