اخطار هند به آمریکا در خصوص صلح با طالبان

ایرنا
روزنامه تایمز او ایندیا روز دوشنبه در گزارشی نوشت دهلی نو در خصوص توافق صلح یک جانبه با طالبان بدون حفظ ساختار کنونی این کشور به آمریکا اخطار داد.

به گزارش نشریه ' تایمز او ایندیا'،به عقیده بسیاری از سیاستمداران وضعیت به وجود آمده در افغانستان نتیجه تصمیم عجولانه و غیر مسوولانه دونالد ترامپ در خارج کردن نیروهای نظامی آمریکا از این کشور است.

یک مقام هندی که خواست نامش فاش شود گفت؛ دولت هند نگرانی های خود را به زلمی خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در طول سفر وی به هند بیان کرده است.

درحالی که بیپین راوات فرمانده ارتش هند خواهان مذاکره دهلی نو با طالبان مانند 'سایر کشورها' شده است، اما دولت هند نمی خواهد وارد یک بحران جدید در افغانستان شود.

هند همچنین نگران مشورت نکردن آمریکا با کابل در مذاکرات خود با طالبان است.

دولت هند ضمن اشاره به کمک های توسعه ای این کشور به افغانستان به ارزش سه میلیارد دلار، به آمریکا اعلام کرده است که دهلی نو دارای منافع عظیم اقتصادی و امنیتی در افغانستان است.

یک مقام هندی گفت:انجام ندادن امور به صورت عجولانه، به این معنی نیست که هند در افغانستان فعال نمی باشد.

هند معتقد است که هرگونه اقدام سریع و تحلیل نشده این کشور در افغانستان می تواند نتیجه معکوس بدهد. هند ارتباط خود را با همکاران منطقه ای مانند ایران و روسیه حفظ کرده است.

هند قصد دارد به زودی مذاکرات خود را با چین با موضوع افغانستان در پکن آغاز کند. هند و چین از سال 2018 با یکدیگر در افغانستان همکاری داشته اند اما تاکنون در خصوص تحولات اخیر افغانستان گفت و گو نکرده اند.

چین نیز مانند هند نگران بی ثباتی بیشتر در افغانستان پس از خروج آمریکا از این کشور است. مقامات هندی اعلام کرده اند اگرچه مذاکرات آمریکا و طالبان با مرکزیت پاکستان که دارای روابط گسترده ای با رهبران طالبان است انجام شده است، اما دهلی نو روابط اقتصادی و سیاسی خود را با دولت کابل حفظ خواهد کرد.

با توجه به یک گزارش پارلمانی، آمریکا و طالبان هم اکنون در حال مذاکره برای به تاخیر انداختن انتخابات در ماه جولای(تیر) و تشکیل یک دولت موقت با حضور گروه طالبان هستند. این دولت موقت در افغانستان قصد دارد قانون اساسی این کشور را تغییر داده و یک انتخابات جدید برگزار کند. هند به خلیل زاد اعلام کرده است که از این اقدام حمایت نخواهد کرد.

هند تاکنون سه میلیارد دلار در افغانستان سرمایه گذاری کرده است و به این کشور جنگ زده کمک های زیرساختی و انسان دوستانه زیادی ارائه داده است. بزرگراه زرنج-دلارام، یک مدرسه مدرن در کابل و خطوط انتقال برق در میان چندین پروژه هند در کشور افغانستان هستند.

دهلی نو همچنین در برنامه های ظرفیت سازی دو جانبه و سه جانبه افغانستان سرمایه گذاری کرده است و بیش از سه هزار و 500 دیپلمات و نیروی امنیتی افغانستان را آموزش داده است. این کشور سالانه به یک هزار دانشجوی افغان نیز بورسیه تحصیلی ارائه می دهد.

آمریکا در سیاست های خود هند را به عنوان یک کشور کلیدی برای تحقق صلح و رشد اقتصادی افغانستان معرفی کرده است.