دادگاه هند برای ۲ فرمانده ارتش پاکستان حکم بازداشت صادرکرد

ایرنا
دادگاهی در هند روز دوشنبه در ارتباط با حمله تروریستی به شهر مومبای در سال 2008 برای دو فرمانده ارتش پاکستان حکم بازداشت صادر کرد.


به گزارش تارنمای 'دیفنس نیوز'، عبدالرحمان پاشا و اقبال دو فرمانده ارتش پاکستان هستند که از سوی دادگاه مومبای در ارتباط با حمله تروریستی به این شهر در سال 2008 مجرم شناخته شده اند.

درحالی که عبدالرحمان پاشا بازنشسته شده است اما دادگاه مومبای معتقد است که اقبال همچنان در سازمان اطلاعات پاکستان 'ISI' خدمت می کند.

اوجول نیکام قاضی دادگاه مومبای گفت: نقش این دو مقام نظامی پاکستانی در حمله تروریستی مومبای در طول بازجویی های دیوید کلمن هدلی شهروند آمریکایی عضو گروه 'لشکر طیبه' مشخص شده است.

هدلی که هم اکنون در آمریکا زندانی است، در بازجویی های خود اعتراف کرده است که در طول برنامه ریزی جهت انجام حمله به شهر مومبای، عبدالرحمان پاشا و اقبال حضور داشته اند.

به گفته این فرد، در طول سفر به شهر مومبای در سال 2006، وی از هتل تاج تصاویر لازم را تهیه کرده و پس از بازگشت به پاکستان این مدارک را در اختیار اقبال و عبدالرحمان پاشا قرار داده است.

آمریکا در روزهای پایانی ماه نوامبر سال 2018، یک پاداش 5 میلیون دلاری برای ارائه اطلاعات در مورد عاملان حمله این حمله تروریستی یا بازداشت آنها تعیین کرد.

این سومین پاداشی است که از سوی آمریکا برای عاملان حمله تروریستی مومبای تعیین شده است. پیش از این وزارت خارجه آمریکا 10 میلیون دلار پاداش برای حافظ محمد سعید بنیان گذار گروه لشکر طیبه و 2 میلیون دلار برای حافظ عبدالرحمان مکی یکی دیگر از رهبران این گروه تعیین کرده بود.

حافظ سعید که توسط سازمان ملل به عنوان یک تروریست شناخته شده، دخالت خود در حمله تروریستی مومبای را رد کرده است.

در حملات تروریستی سال 2008 در شهر مومبای هندوستان طی یک رشته حملات همزمان مسلحانه در 26 نوامبر(6 آذر) موجب کشته شدن بیش از 195 نفر شد. دستکم 10 منطقه در این شهر مورد حمله واقع شدند. پایانه مسافربری چاتراپاتی شیواجی، هتل‌های مجلل نظیر هتل تاریخی تاج محل و هتل پنج ستارهٔ اوبروی، یک بیمارستان، یک مرکز یهودیان، یک سینما، اداره پلیس و چند مرکز اداری-تجاری دیگر از این جمله‌اند.

هند، گروه تروریستی 'لشکر طیبه' را به طراحی و حمله تروریستی در سال 2008 به مومبای متهم کرده است.