کنفدراسیون عمومی کار خواستار اعتصاب سراسری در فرانسه شد

ایرنا
روزنامه فرانسوی «لوموند» نوشت: کنفدراسیون عمومی کار(CGT) که گفت و گوی ملی را بایکوت کرده، برای یک اعتصاب عمومی در فرانسه فراخوان داده است.

لوموند افزود: این سندیکای مرکزی روز سه شنبه طی فراخوانی خواستار 'افزایش اشتغال و دستمزدها' و 'عدالت مالیاتی' شده است؛ خواسته هایی که در تظاهرات جلیقه زردها نیز شنیده می شود.

این کنفدراسیون که بزرگترین سندیکای کارگری فرانسه به شمار می رود، نمایندگان 28 فدراسیون صنفی و 26 سندیکا را شامل می شود که در 23 سپتامبر 1895 در شهر لیموژ گرد هم آمدند و آن را راه اندازی کردند. این کنفدراسیون در کنگره 1902در شهر مونپلیه انسجام بیشتری به خود گرفت و واحدهای مختلف محلی، شهری و استانی آن شکل یافت.

در سی و یکم اوت سال گذشته برابر با 13 شهریور سال 96 نیز حزب چپ گرای فرانسه با انتشار خلاصه ای از پنج دستورالعمل اصلاح قانون کار، آن را «تضییع حقوق کارمندان» توصیف کرد.

اصلاح قانون کار و ایجاد تحرک در بازار کار و اشتغال، یکی از اولویت ‌های مهم امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور در دوران مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری بود.

کنفدراسیون عمومی کار برای این روز، با سازمان های نیروی کارگر فرانسه(Force Ouvrière) و همبستگی(Solidaires) همکاری و در عین حال احزاب دیگری چون حزب جدید ضد سرمایه داری(NPA) و حزب کمونیست فرانسه مستقل (PCF)از فراخون این کنفدراسیون حمایت کرده است.

اریک درو(Eric Drout) یکی از چهره های سرشناس جنبش موسوم به «جلیقه زردها» امروز بدون اشاره به فراخوان کنفدراسیون عمومی کار خواستار اعتصاب عمومی در فرانسه شد.

کنفدراسیون عمومی کار در فرانسه همچنین اعلام کرده است که در نشست آتی اتحادیه های کارگری و کارفرمایان در ماتینگتون شرکت نخواهد کرد.

به نوشته لوموند، کنفدراسیون عمومی کار شکل گیری «سه شنبه های اضطراری اجتماعی» را پیشنهاد کرده است که به صورت هفتگی سازماندهی شده و ابتکار عمل اتحادیه های کارگری را برجسته می کند.