نماینده سازمان ملل: شرایط بازگشت پناهجویان روهینگیا مهیا نیست

ایرنا
آنجلینا جولی نماینده ویژه سازمان ملل در امور پناهندگان که به بنگلادش سفر کرده است ضمن درخواست از مقامات میانماری برای پایان دادن به خشونت ها در منطقه راخین تاکید کرد که شرایط برای بازگشت مسلمانان روهینگیا به میانمار مهیا نیست .

به گزارش تارنمای 'یونایتد نیوز او بنگلادش'،آنجلیا جولی پس از بررسی شرایط پناهجویان مسلمان روهینگیا در منطقه کاگس بازار در جنوب بنگلادش افزود:افرادی که مرتکب جنایت و نقض حقوق بشر می شوند باید مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند.

وی افزود:مسلمانان روهینگیا حق زندگی مسالمت آمیز با حفظ دین و اعتقادات خود را دارند.

آنجلینا جولی در ادامه سفر خود به بنگلادش قرار است امروز(چهارشنبه) با 'شیخ حسینه' نخست وزیر و'ای کی عبدل مومن' وزیر امور خارجه بنگلادش دیدار کند.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان قصد دارد 920 میلیون دلار برای تامین نیازهای اساسی مسلمانان روهینگیا اختصاص دهد.

بسیاری از مردم میانمار روهینگیایی‌ها را مهاجرینی غیرقانونی می‌دانند و لذا این مردمان از تبعیض‌هایی که علیه‌شان روا می‌رود در رنج هستند. دولت میانمار با روهینگیایی‌ها همانند مردمانی فاقد ملّیت و بی‌خانمان برخورد می‌کند و به آنها تابعیت نمی‌دهد. روهینگیایی‌ها با محدودیت‌های سختی از جمله محدودیت در جابجایی، دسترسی به امکانات پزشکی و آموزشی مواجه هستند.

به گفته مقامات بنگلادشی از ماه اوت( مرداد) سال 2017 نزدیک به 700 هزار مسلمان روهینگیا وارد بنگلادش شده اند درحالی که پیش از این حدود 400 هزار نفر از مسلمانان روهینگیا در مناطق مختلف بنگلادش زندگی می کردند.

هم اکنون بیش از 900 هزار مسلمان روهینگیا در اردوگاه های مهاجران در منطقه 'کاگس بازار' بنگلادش حضور دارند. نزدیک به 688 هزار نفر از این تعداد پس از آغاز دور جدید خشونت ها در میانمار در اواخر ماه اوت سال گذشته به بنگلادش آمده اند.

دور جدید خشونت ها در میانمار پس از حمله شبه نظامیان میانماری موسوم به ارتش رستگاری ارکنان روهینگیا(ARSA) به چندین ایستگاه پلیس در ایالت راخین آغاز شد.

ارتش و گروه های بودایی با حمله به مسلمانان روهینگیا اقدام به کشتار، تجاوز و آتش زدن روستاهای روهینگیایی کردند.

به گفته سازمان پزشکان بدون مرز، در جریان این حملات بیش از شش هزار 500 مسلمان روهینگیایی کشته شده اند.