طالبان پیشنهاد ترامپ در باره کاهش نظامیان آمریکایی در افغانستان را رد کردند

دویچه وله
طالبان بر خروج تمام نیروهای خارجی از خاک افغانستان تاکید دارد. در مسکو نیز مذاکراتی در جریان است. هنوز مشخص نیست چه زمان و چه میزان از نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان خارج خواهند شد.

سخنگوی جنگجویان طالبان با پیشنهاد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در باره خروج بخشی از نظامیان آمریکایی از خاک افغانستان مخالفت کرد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۷ بهمن (۶ فوریه) در این باره گزارش داد که سخنگوی طالبان بار دیگر بر خواست خود مبنی بر خروج کامل تمام نیروهای خارجی از افغانستان پافشاری کرده است.

دونالد ترامپ در سخنرانی شب گذشته در مقابل نمایندگان کنگره آمریکا گفته بود که می‌خواهد به جنگ با تروریسم در افغانستان پایان دهد و در صورت پیشرفت مذاکرات با طالبان شمار نظامیان آمریکایی در این کشور را کاهش خواهد داد.

جنگ ۱۷ ساله افغانستان طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا محسوب می‌شود.

ترامپ در سخنرانی خود هیچ‌گونه اشاره‌ای به چگونگی خروج حدود ۱۴ هزار سرباز آمریکایی از افغانستان نکرد و تنها ضمن تاکید بر "ادامه مبارزه با تروریسم" گفت تصمیم دارد در صورت پیشرفت گفت‌وگو‌ها با نمایندگان طالبان شماری از نظامیان آمریکایی را از خاک افغانستان خارج کند.

نمایندگان سنای آمریکا روز سه‌شنبه ۱۶ بهمن (۵ فوریه) در قطعنامه‌ای نمادین مخالفت خود را با "خروج شتابزده نیروهای آمریکایی از سوریه و افغانستان" بیان کردند.


نشست مسکو

حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان روز سه‌شنبه ۱۶ بهمن (۵ فوریه) به همراه شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان و نمایندگان جنگجویان طالبان مذاکرات خود در نشست دو روزه مسکو را آغاز کردند.

نشست مسکو در مجموع با حضور نزدیک به ۹۰ چهره سیاسی از افغانستان و ۱۰ عضو گروه طالبان برگزار شده است.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر که به عنوان یکی از نمایندگان هیئت طالبان در نشست مسکو شرکت کرده است، به خبرگزاری رویترز گفت: «در مرحله اول ما خواستار خروج همه نیروهای خارجی از خاک افغانستان هستیم. اما پس از آن غیرنظامیان خارجی می‌توانند به افغانستان بیایند و در روند بازسازی افغانستان به ما کمک کنند.»

نیروهای طالبان از مدت‌ها پیش حکومت افغانستان را یک "حکومت دست‌نشانده" و به عنوان یک "عروسک" می‌خواند و از مذاکره مستقیم با آن خودداری می‌کند. این گروه اسلامگرا بارها پیشنهاد شرکت نماینده دولت افغانستان در مذاکرات صلح این کشور را رد کرده است.

سخنگوی دولت افغانستان اما در راستای گفت‌وگوهای صلح با طالبان تاکید کرد که "دولت‌ افغانستان با آمریکا روابط مستحکم و استراتژیک دارد و این روابط بر سود مشترک دو کشور پایبند است".

افغانستان از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی تحت کنترل نیروهای طالبان بود. پس از وقوع حملات تروریستی در آمریکا نیروهای این کشور وارد خاک افغانستان شدند.


مذاکرات نماینده آمریکا با طالبان

در جریان تلاش‌های دیپلماتیک برای تنش‌زدایی در افغانستان نمایندگان طالبان چندین بار تا به حال با زلمی خلیل‌زاد، نماینده ایالات متحده آمریکا دیدار و مذاکره کرده‌اند. چهارمین دور مذاکرات صلح افغانستان در اول بهمن (۲۰ ژانویه) در دوحه پایتخت قطر برگزار شد.

در این نشست گروه طالبان ملا عبدالغنی برادر را به عنوان رئیس جدید دفتر سیاسی برای مذاکره با آمریکا تعیین کرد. ملا عبدالغنی برادر یکی از بنیانگذاران این گروه بنیادگرا است و به عنوان فرد شماره دوم گروه طالبان شناخته می‌شود. او اخیرا در پاکستان از زندان آزاد شد. برادر در سال ۲۰۱۰ در کراچی پاکستان دستگیر شده بود.

بر اساس اطلاعاتی که از سوی نیروهای ناتو به رهبری آمریکا منتشر شده دولت افغانستان حدود ۵۵،۵ درصد از خاک این کشور را تحت کنترل دارد. در این مناطق بیش از ۶۵ درصد جمعیت افغانستان زندگی می‌کنند.

ستیزه‌جویان طالبان ادعا می‌کنند که آنان ۷۰ درصد خاک افغانستان را در اختیار دارند. ایالات متحده آمریکا خواهان حل و فصل مشکلات افغانستان و پایان دادن به جنگ در این کشور توسط خود افغان‌ها است. دولت آمریکا از سال ۲۰۰۱ در پی مداخله نظامی در افغانستان، تا به حال حدود یک تریلیون (یک هزار میلیارد) دلار در این کشور هزینه کرده است.