تظاهرات صدها سوری در درعا علیه نصب مجسمه جدید حافظ اسد

العربیه.نت فارسی
صدها سوری روز یکشنبه 10 مارس علیه نصب مجسمه جدید حافظ اسد رئیس‌جمهوری پیشین سوریه و پدر بشار اسد رئیس‌جمهوری کنونی این کشور، دست به تظاهرات زدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نصب این مجسمه حدود 8 سال پس از واژگون کردن مجسمه اصلی در روزهای آغازین بحران سوریه صورت می‌گیرد.

تظاهر کنندگان شعار دادند: «سوریه برای ماست نه برای خاندان اسد». نیروهای امنیتی در واکنش به این اقدام، راه‌ها را برای جلوگیری از پیوستن ساکنان دیگر به تظاهرات بستند.

درعا مهد اعتراض‌های مسالمت‌آمیز علیه حکومت خاندان اسد به شمار می‌آید که در سال 2011 آغاز شد. نیروهای نظام سوریه با این تظاهرات برخورد نظامی کردند که به کشته شدن ده‌ها معترض انجامید. پس از آن به سرعت این تظاهرات در سرتاسر سوریه گسترش یافت و به مرور به جنگ داخلی تبدیل شد.

ارتش سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه و حمایت گروه‌های مسلح ایرانی، کنترل اکثر مناطق از دست رفته از جمله درعا را باز ستاند. اما ساکنان درعا می‌گویند احساس ناخرسندی در شهر بیشتر می‌شود به ویژه این‌که پلیس سری وابسته به اسد، بار دیگر بر شهر چیره شده است.

دولت سوریه روز یکشنبه را برای حضور هواداران در مراسم نصب مجسمه جدید حافظ اسد در درعا، تعطیل اعلام کرد. اما شاهدان عینی می‌گویند که تجمع هوادران اسد به سرعت پس از شنیده شدن صدای شلیک آتش از جایی نزدیک، متفرق شد.

جوانان معترض در مناطق قدیمی درعا پلاکاردی نصب کردند که بر روی آن نوشته شده، مجسمه جدید حافظ اسد به زودی به زیر کشیده خواهد شد.

بر روی تابلویی دیگر هم نوشته شد: «کشور ویران شد، به جای باز سازی مجسمه نصب می‌کنند».

مقام‌های سوری پس از پیروزی‌های نظامی علیه مخالفان، مجسمه‌های بزرگی از حافظ اسد در مناطق مختلف سوریه نصب کردند.

بسیاری از ساکنان درعا از نبود خدمات به شکل کامل در استان گله می‌کنند. همچنین نیروهای ارتش از میان جوانان برای نبرد علیه باقی مانده مخالفان، سربازگیری می‌کنند.

برخی از ساکنان هم می‌گویند که گروه‌های حمایت شده از سوی ایران، در جنوب سوریه قدرت گرفته‌اند. این منطقه استراتژیک است و در همسایگی اردن و بلندی‌های جولان سوریه قرار دارد.