اعتراضات الجزایر؛ بوتفلیقه از نامزدی انتخابات کنار کشید

بی بی سی
در پی چند هفته اعتراض‌های عمومی در الجزایر، عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری این کشور، اعلام کرد که از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری برای پنجمین دوره متوالی کنار کشیده است.

آقای بوتفلیقه همچنین اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری که قرار بود ماه آینده میلادی برگزار شود به تعویق می‌افتد.

دفتر ریاست جمهوری الجزایر در بیانیه‌ای از تغییرات اساسی در کابینه این کشور خبر داده است.

این تحولات یک روز بعد از بازگشت آقای بوتفلیقه به الجزایر بعد از دو هفته بستری شدن در بیمارستانی در سوئیس رخ داده است.

آقای بوتفلیقه ۸۲ ساله به شدت بیمار است. او در بیست سال گذشته ریاست جمهوری الجزایر را بر عهده داشته، اما بعد از آن که در سال ۲۰۱۳ سکته کرد به ندرت در انظار عمومی ظاهر شد.

حدود یک ماه پیش که آقای بوتفلیقه اعلام کرد باز هم نامزد ریاست جمهوری می‌شود اعتراض‌های وسیعی الجزایر را فرا گرفت و ده‌ها هزار نفر به اعتراض‌ها و تظاهرات پیوستند.

در جریان اعتراض‌های گسترده اخیر در الجزایر، معلمان، استادان و دانشجویان چند دانشگاه اعتصاب کردند. بسیاری از فروشگاه‌ها تعطیل شد و حرکت قطارها تعلیق شد.

دو حزب مخالف دولت گفته بودند که انتخابات ریاست جمهوری را که قرار بود حدود پنج هفته دیگر برگزار شود، تحریم می‌کنند.

قضات الجزایر هم مخالفت خود را با پنجمین نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه اعلام کردند و گفتند حاضر به نظارت برروند انتخابات ریاست جمهوری نیستند چون آن را مخالف اراده ملت الجزایر می‌دانند.

پیشتر سخنگوی ریاست جمهوری در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که اگر آقای بوتفلیقه بار دیگر انتخاب شود بعد از یک سال دوباره انتخابات برگزار می‌کند، اما این وعده باعث فروکش کردن اعتراض‌ها نشد.

بسیاری از جوانان الجزایری به وضعیت بد اقتصادی اعتراض دارند و طبقه حاکمی را که بعد از استقلال از فرانسه در راس قدرت بوده به فساد مالی متهم می‌کنند.