هشدار آمریکا به آلمان درباره همکاری با "هواوی"

ایرنا
دولت آمریکا به آلمان هشدار داده که اگر شرکت چینی 'هواوی' اجازه یابد زیرساخت های نسل بعدی اینترنت موبایل آلمان را احداث کند، واشنگتن تبادل اطلاعات با برلین را محدود خواهد کرد.

به گزارش وال استریت ژورنال، 'ریچارد گرنل' سفیر آمریکا در آلمان در نامه ای به وزیر اقتصاد آلمان نوشت که اجازه دادن به مشارکت شرکت هواوی یا سایر شرکتهای چینی در پروژه 'نسل 5' آلمان به این معنا است که آمریکا قادر به حفظ همکاری با سازمان های اطلاعاتی آلمان نخواهد بود.

این نامه که تاریخ روز جمعه 17 اسفند ماه را دارد و به دست وال استریت ژورنال رسیده، اولین باری است که آمریکا آشکارا به یکی از متحدان خود هشدار می دهد که همکاری با هواوی موجب کاهش همکاری امنیتی با آمریکا خواهد شد.

این در حالیست که سازمان های امنیتی اروپا برای مبارزه با تروریسم تا حد زیادی به اطلاعات آمریکا متکی بوده اند.

مقامات آمریکایی از بیان این مساله خودداری کردند که آیا سایر کشورها هم هشدارهای مشابهی دریافت کرده اند یا خواهند کرد.

واشنگتن از ماهها پیش از متحدان خود خواسته که مشارکت هواوی و سایر شرکتهای چینی در پروژه های مهم زیرساختهای ارتباطی را منع کنند.

علت این درخواست این است که آمریکا مظنون است که شرکت های چینی اطلاعات خود را در اختیار دولت چین قرار خواهند داد.
اما دولت آلمان گفته که هیچ نشانه ای از این مساله ندیده که شرکت هواوی از تجهیزات مشتریان خود برای جاسوسی به نفع دولت چین استفاده خواهد کرد.

در همین حال، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفته حتی اگر آلمان اجازه استفاده از تجهیزات شرکت هواوی برای شبکه 'نسل 5' این کشور را بدهد، آمریکا به تبادل اطلاعات با آلمان ادامه خواهد داد اما نه در سطح گذشته و با شفافیت گذشته.

این مقام آمریکایی گفت: آمریکا اینگونه تصور خواهد کرد که هر چیزی ما در اختیار آلمان قرار دهیم در نهایت به دست چینی ها خواهد رسید.

در ارتباط با همین هشدار، شورای امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته(دوشنبه) اعلام کرد که دولت های متحد آمریکا که اجازه استفاده از تجهیزات هواوی را بدهند ممکن است بخشی از توانایی خود برای تامین امنیت شبکه های خود را از دست بدهند.