جشن‌های خیابانی الجزایری‌ها در پی انصراف بوتفلیقه از نامزدی در انتخابات

العربیه.نت فارسی
ده‌ها هزار الجزایری شامگاه دوشنبه و بامداد سه‌شنبه 11 و 12 مارس به خیابان‌ها سرازیر شده و به خاطر تصمیم عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهوری الجزایر در انصراف از نامزدی برای انتخابات ریاست‌جمهوری آینده، جشن گرفتند.

الجزایری‌ها در میدان‌های شهرهای مختلف، پرچم کشورشان را در دست داشتند و شادی خود را از نتیجه تظاهرات چند هفته‌شان ابراز کردند.

در هفته‌های اخیر هزاران الجزایری به ویژه از قشر جوان، در اعتراض به تصمیم بوتفلیقه برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری دست به تظاهرات زدند. بوتفلیقه از سال 1999 رئیس‌جمهوری الجزایر است و اکنون چهارمین دوره ریاست‌جمهوری خود را سپری می‌کند.

بوتفلیقه شامگاه دوشنبه ضمن اعلام انصارف از نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری، از تعویق زمان برگزاری این انتخابات تا تشکیل سمپوزیوم ملی به منظور اصلاح قانون اساسی و تدوین اصلاحاتی در ساختار سیاسی کشور، خبر داد.

همچنین احمد اویحیی نخست‌وزیر الجزایر از مقام خود استعفا داد و بوتفلیقه، نور الدین بدوی را جانشین او کرد. به گفته رئیس‌جمهوری الجزایر، این اقدام به منظور تشکیل دولت تکنوکرات برای مرحله انتقالی «برپایه خواسته‌های مردم» صورت می‌گیرد.

با وجودی شادی و پای کوبی مردم پس از اعلام تصمیم‌های بوتفلیقه، اما برخی از الجزایری‌ها، خواستار ادامه تظاهرات تا زمان کنار رفتن تمام چهره‌های نظام حاکم کنونی هستند. اکنون در میان شادی ناشی از تصمیم‌های بوتفلیقه و نگرانی از برخی اقدام‌های اجرایی همراه با این تصمیم، افکار عمومی منتظر عکس‌العمل طبقه سیاسی از هواداران نظام حاکم تا اپوزیسیون هستند.

علی بن فلیس نخست‌وزیر اسبق الجزایر گفت که تصمیم بوتفلیقه در انصراف از نامزدی برای دور پنجم، نتیجه «از خود گذشتگی‌های مردم الجزایر» و تظاهرات اعتراضی آن‌ها است.

او گفت که باید زمینه را برای انتخابات آینده برپایه معیارهای بین‌المللی و مشورت با طبقه سیاسی فراهم کرد.