حذف دولت بریتانیا از روند تصمیم‌گیری درباره برگزیت

دویچه وله
ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا دومین شکست سنگین خود را در روند برگزیت تجربه کرد. او همه تلاش خود را به کار گرفته بود تا نمایندگان پارلمان را به موافقت با قرارداد برگزیت مجاب کند؛ تلاشی که برای دومین بار ناکام ماند. او حتی گفته بود: «هرگاه این توافق مورد پذیرش قرار نگیرد، آنگاه این امکان وجود دارد که برگزیت از موضوعیت بیافتد.»

ترزا می پیش از رای‌گیری حتی گفته بود که من مطمئن هستم که ما در مذاکرات با اتحادیه اروپا بر سر قرارداد برگزیت به بهترین تغییرات در متن قرارداد دست یافته‌ایم. اما هیچ کدام از این اظهارات، نمایندگان پارلمان بریتانیا را متقاعد نکرد.


جرمی کوربین و تجدید انتخابات

بسیاری از نمایندگان حزب محافظه‌کار بریتانیا و همچنین حزب پروتستان‌های ایرلند شمالی DUP به قرارداد تجدید نظر شده برگزیت نیز رای منفی دادند.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا پس از شکست مجدد ترزا می در پارلمان این کشور، خواستار برگزاری پیش از موعد انتخابات شد.

بر اساس برنامه سه مرحله‌ای ترزا می، تصمیم‌گیری بر سر گام‌های بعدی کاملا برعهده پارلمان بریتانیا خواهد بود. روز چهارشنبه ۲۲ اسفند (۱۳ مارس) نمایندگان پارلمان موظفند درباره خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا تصمیم‌گیری کنند. احتمال می‌رود که اکثریت نمایندگان پارلمان با این گزینه نیز مخالف باشند.


تمدید مهلت خروج

پارلمان بریتانیا به احتمال زیاد به تعویق مهلت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای خواهد داد. بر اساس قرار تعیین شده، بریتانیا می‌بایست روز ۲۹ مارس از اتحادیه اروپا خارج شود.

در صورت آنکه پارلمان بریتانیا به تمدید مهلت خروج این کشور از اتحادیه اروپا رای بدهد، آنگاه باید اتحادیه اروپا نیز با این درخواست موافقت کند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پیش از این از آمادگی اتحادیه اروپا برای پذیرش تمدید مهلت خروج بریتانیا سخن گفته بودند. اما اتحادیه اروپا نیز شروطی برای تمدید دارد.

اتحادیه اروپا رسما خواسته است که بریتانیا برای تمدید مهلت خروج، برنامه‌ای مشخص به اتحادیه اروپا ارائه کند. اتحادیه اروپا اعلام کرده است که تمدید مهلت خروج بریتانیا حداکثر تا اوایل ماه ژوئیه خواهد بود، یعنی تا زمان آغاز کار پارلمان جدید در اروپا.

افزون بر آن بریتانیا باید بگوید که برای حل چالش برگزیت ظرف این سه ماه چه برنامه‌ای دارد. آیا انتخابات تجدید خواهد شد؟ آیا همه‌پرسی جدیدی درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا برگزار می‌شود؟ یا چه برنامه‌ای برای حل معضل اصلی برگزیت، یعنی موضوع مرزی بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند در دستور کار پارلمان بریتانیا قرار خواهد داشت.


راه حل تنها در لندن وجود دارد

ژان کلود یونکر، رئيس کمیسیون اتحادیه اروپا و دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند، تصمیم مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تصمیم آن کشور است و این وظیفه بریتانیاست که راه حلی برای این موضوع پیدا کند.

سخنگوی ژان کلود یونکر و سخنگوی دونالد توسک از شکست قرارداد برگزیت در پارلمان بریتانیا ابراز تاسف کرده‌‌اند. آن‌ها تاکید کرده‌اند که مسئولان اتحادیه اروپا برای ممکن ساختن این قرارداد همه آنچه در توان داشتند به کار گرفته بودند.

مشکل دیگری که اکنون وجود دارد، موضوع انتخابات اروپاست؛ انتخاباتی که در ماه مه صورت خواهد گرفت. پرسش کنونی این است که آیا بریتانیا در این انتخابات شرکت خواهد کرد؟ تصمیم‌گیری بر سر این موضوع نیز برعهده پارلمان بریتانیا قرار دارد.