حمایت ۱۲ هزار پژوهشگر از جنبش دانش‌آموزان برای حفاظت از محیط زیست

دویچه وله
نزدیک به ۱۲ هزار پژوهشگر از کشورهای آلمان، اتریش و سوئیس از تظاهرات دانش‌آموزان آلمان و دیگر کشورهای جهان برای حفاظت بیشتر از محیط زیست حمایت می‌کنند.

فعالان جوان محیط زیست می‌خواهند جمعه آینده، ۱۵ مارس، فهرستی را از نام پژوهشگرانی عرضه کنند که تا کنون از جنبش آنان برای حفاظت از محیط زیست اعلام حمایت کرده‌اند.

این کنشگران جوان اسم لیستی را که تهیه کرده‌اند "دانشمندان برای آینده" گذاشته‌اند که برگرفته از نام "جمعه‌ها برای آینده" است.

دانش‌آموزان دختر و پسر فعالیت و ابتکار حفاظت از محیط زیست خود را که رهبری آن با گرتا تونبرگ سوئدی است "جمعه‌ها برای آینده" می‌نامند.

مدتی است هر جمعه دانش‌آموزان آلمان و سراسر جهان با شعار "جمعه‌ها برای آینده" و با الهام از گرتا تونبرگ، دختر ۱۵ ساله سوئدی، به خیابان‌ها می‌آیند و خواستار سیاست‌گذاری‌های مناسب برای پاسداری از محیط زیست می‌شوند.

گرتا تونبرگ جمعه اول مارس در راهپیمایی چند هزار نفری در هامبورگ آلمان شرکت کرد. او از جمله گفت سیاستمداران و صاحبان قدرت در آلمان هیچ کاری برای مبارزه با بحران‌اقلیمی انجام نداده‌اند.

این دانش‌آموز سوئدی در ماه‌های گذشته توانسته با سازماندهی اعتصابی چند هفته‌ای در مدارس، توجه افکار عمومی در کشور خودش و دیگر کشورهای جهان به موضوعات اقلیمی را جلب کند.

تونبرگ می‌گوید: «چرا ما باید برای آینده‌ای آموزش ببینیم که ممکن است اصلا وجود نداشته باشد؟»
دو کارشناس (سمت راست) با دو جوان فعال محیط زیست در حاشیه نشست مطبوعاتی برلین

دو کارشناس (سمت راست) با دو جوان فعال محیط زیست در حاشیه نشست مطبوعاتی برلین


"حق با نسل جوان است"

اکهارت فون هیرش‌هاوزن، پزشک و نویسنده آلمانی، سه‌شنبه، ۱۲ مارس در نشستی مطبوعاتی در برلین گفت که بحران اقلیمی بزرگترین خطر برای سلامتی بشر است. او گفت وظیفه پزشکان این است که از زندگی حفاظت کنند و به مردم بگویند که چه چیزی سلامتی آنان را به خطر می‌افکند.

از جمله امضاکنندگان بیانیه پژوهشگران و دانشمندان سه کشور آلمانی‌زبان چند پژوهشگر معروف در عرصه‌های تغییرات اقلیمی و هواشناسی هستند.

فولکر کواشنینگ، از مدرسه عالی علوم فنی و اقتصادی، در نشست مطبوعاتی برلین گفت: «ما کارشناسان می‌گوییم که حق با نسل جوان است.»

اشاره کواشنینگ به سخنان کریستیان لیندنر، رئیس حزب دموکرات‌های آزاد آلمان بود که در این رابطه نوشته است، از کودکان و نوجوانان نمی‌توان انتظار داشت ارتباط میان اجزایی را که موجب بحران اقلیمی شده‌اند بفهمند. او گفته بود که این کار کارشناسان است.