دادگاه دهلی با ممنوعیت شرکت رهبران کشمیردر انتخابات مخالفت کرد

ایرنا
دادگاه دهلی با یک دادخواست مطرح شده که به دنبال ممنوع کردن شرکت رهبران کشمیر از جمله محبوبه مفتی سروزیر سابق ایالت جامو و کشمیر در انتخابات سراسری بود،مخالفت کرد.

به گزارش تارنمای ' گریتر کشمیر'، سانجیو کومار یک وکیل در دادگاه دهلی که این دادخواست را به دادگاه ارائه کرده بود،خواستار محرومیت رهبران کشمیر از جمله فاروق عبدالله و عمر عبدالله از حضور در انتخابات پارلمانی (لوک سابها) به دلیل بیانیه های ' ضد ملی' آنها شده بود.

اما راویندرا بات قاضی ارشد دادگاه دهلی با این دادخواست مخالفت کرد.

این درحالی است که میرواعظ عمر فاروق، از رهبران استقلال طلب کشمیر تحت کنترل هند گفت،انتخابات پارلمانی که در کشور در حال برگزاری است، مشکل کشمیر و درگیری در این منطقه را حل نخواهد کرد.

وی که خواستار تحریم انتخابات پارلمانی هند شد تصریح کرد: سیاست سرکوبگری هند موجب تضعیف جنبش مقاومت منطقه نمی شود. موضع ما مبتنی بر صداقت و درستی است و توسل هند به سرکوب و قوه قهریه موجب تغییر این موضع نخواهد شد.

عمر فاروق یک روز قبل از این سخنان، در ارتباط با پرونده تامین مالی خشونت ها در منطقه، از سوی اداره ملی بازجویی هند مورد بازجویی قرار گرفته بود.

مرحله نخست انتخابات سراسری هند روز پنجشنبه به پایان رسید. بر اساس گزارش کمیته انتخابات هند، در این مرحله 69.43 درصد از افراد واجد شرایط در انتخابات شرکت کردند.

900 میلیون نفر از شهروندان هندی واجد شرایط برای شرکت در انتخابات سراسری سال 2019 هستند.

رای دهندگان برای انتخاب 543 نماینده پارلمان به پای صندوق های رای خواهند رفت.

طبق آخرین آمار کمیته انتخابات هند در خصوص احزاب سیاسی، این کشور دارای دو هزار و 292 حزب سیاسی می باشد. این احزاب شامل 7 حزب ملی و 59 حزب ایالتی ثبت شده و شناخته شده در هند می باشند.

تخمین زده شده است که انتخابات هند حدود 7 میلیارد دلار هزینه داشته باشد. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 حدود 6.5 میلیارد دلار هزینه داشته است.