رونق استفاده از ربات های جنگی در ارتش کشورهای آسیا

ایرنا
به دنبال تلاش کشورهای جهان برای تقویت ارتش ملی، برخی از کشورهای آسیا از جمله هند و کره جنوبی این اواخر از طرح تقویت نیروهای مرزی خود با استفاده از ربات های جنگی سخن گفته اند.

خبرگزاری یونهاپ در گزارشی نوشت، ارتش کره جنوبی تلاش دارد تا سال 2024 میلادی از ربات های جنگی که رفتار حیواناتی مانند مار و حشرات را تقلید می کنند برای بهبود عملکردی ارتش استفاده کند.

بر اساس این گزارش، بخش برنامه دفاعی ارتش کره جنوبی در نظر دارد ربات‌هایی را بسازد که بتوان آنها را وارد سیستم‌های تسلیحاتی آینده کشورش کند.

اگر این برنامه اجرایی شود، روند این ربات‌های انسان نما و جانور نما در سال 2024 آغاز خواهد شد.

در همین راستا «پارک جئونگ ائون»، سخنگوی این بخش ارتش اعلام کرده است که ربات‌های بایومتریک تغییر دهنده بازی در صحنه آتی نبرد خواهند بود.

وی ادامه داد :انتظار می‌رود فناوری های مرتبط ، تاثیر بسزایی بر صنعت دفاعی کره جنوبی بگذارد.
در طول سال های گذشته کره جنوبی نیز مانند آمریکا، چین، روسیه و ژاپن در استفاده از فناوری های مبتنی بر بایومتریک گام‌هایی برداشته است.

در کنار کره جنوبی، هند نیز در هفته گذشته اعلام کرد، به منظور محافظت از مرزهای خود در حال توسعه و تولید ربات های مسلح با هوش مصنوعی است که می توانند در تمام شرایط آب و هوایی به فعالیت خود ادامه دهند.

در همین زمینه دانشمندان هندی در شرکت دفاعی «باهارات الکترونیکس» اعلام کرده اند که اولین نمونه این گونه ربات ها تا ماه دسامبر سال 2019 میلادی آماده خواهد شد.

«گواتما ام وی» رییس شرکت «باهارات الکترونیکس» گفت : به کار گیری هوش مصنوعی نحوه انجام عملیات های مهم توسط نیروهای نظامی را تغییر خواهد داد و ربات های ما قادر خواهند بود که در امتداد مرزها گشت زنی کنند.
در سطح جهان شرکت هایی مانند «آی ربات»، «نورتراپ گرومن» و «میتسوبیشی» به دنبال توسعه فناوری رباتیک جهت استفاده در مرزها بوده اند.

کره جنوبی به دنبال تولید ربات هایی کاملا متفاوت است و برخی گزارش ها این ربات ها را تاثیر گرفته از فیلم « آواتار» توصیف کرده اند.

رییس شرکت «باهارات الکترونیکس» افزوده است که جنگ های آینده به صورت سنتی نخواهند بود و محصولات دارای هوش مصنوعی در تصمیم گیری کمک خواهند کرد و ربات ها می توانند جان سربازان در مناطق مرزی را نجات دهند.

در حالی که ممکن است نسل اولیه ربات های هند در مراحل آخر تولید باشد اما این ربات ها با چالش های بزرگ از جمله طراحی و جمع آوری اطلاعات خام روبرو هستند و کارشناسان هندی معتقدند که تولید یک ربات قابل استفاده حداقل یک دهه طول خواهد کشید.