ترامپ با وجود درخواست‌ها برای لغو دیدار، با نخست‌وزیر مجارستان ملاقات می‌کند

(تیتر از جنگ خبر)
رادیوفردا
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، با ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان، دیدار و گفت‌وگو می‌کند. این دیدار با وجود انتقادها و اعتراضات و خواسته‌های شماری از قانون‌گذاران برای لغو آن صورت می‌گیرد.

ویکتور اوربان، سیاستمداری ناسیونالیست است، که اتحادیه اروپا بارها بر سر مسائل مختلف، حملاتش علیه مهاجران و یا تغییرات در سیستم قضائی کشور از او انتقاد کرده‌است.

اوربان در زمان ریاست‌جمهوری باراک اوباما نیز اختلافاتی با دولت ایالات متحده داشت؛ در آن زمان منتقدان نخست‌وزیر مجارستان را به تضعیف ارزش‌های دمکراتیک متهم می‌کردند.

حزب دست راستی و ملی‌گرای «فیدز» که اوربان رهبری آن را در دست دارد، در انتخابات پارلمانی این کشور در فروردین ماه سال پیش به پیروزی رسید.

در آستانه دیدار برنامه‌ریزی‌شده در روز دوشنبه، ۲۳ اردیبهشت ماه در کاخ سفید، شماری از قانون‌گذاران ارشد هر دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات گفته‌اند نگران «سقوط خط سیر دمکراتیک» در مجارستان هستند.

شماری از سناتورهای آمریکایی در نامه‌ای که سه روز پیش منتشر شد نگرانی خود را در مورد روابط نزدیک دولت مجارستان و روسیه نیز آشکار کرده بودند. نامه‌ای که به امضای افرادی مانند سناتور جمهوری‌خواه جیم ریش، رئیس کمیته روابط خارجی و باب منندز، عضو ارشد حزب دمکرات در این کمیته رسیده‌است.

با این حال یک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرنگاران گفته است که سفر ویکتور اوربان به واشینگتن، بخشی از راهکار دولت دونالد ترامپ برای تعامل و افزایش روابط با کشورهای مرکز و شرق اروپا است.