افزایش نزدیک به ۲۰ درصدی جرایم یهودی‌ستیزانه در آلمان

دویچه وله
وزیر کشور آلمان افزایش جرائم با انگیزه‌های نژادپرستانه و یهودی‌ستیزانه در این کشور را "یک معضل عظیم" خواند. هورست زهوفر نسبت به افزایش نفرت‌پراکنی علیه مهاجران و اقدامات یهودی‌ستیزانه در آلمان هشدار داد.

اداره فدرال جنایی و وزارت کشور آلمان روز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت (۱۴ مه) آمار جرایم نژادپرستانه و اقدامات مجرمانه با انگیزه ضدیت با یهودیان در سال ۲۰۱۸ را منتشر کردند. این آمار بیانگر افزایش شدید این گونه جرایم در آلمان در سال گذشته در قیاس با سال ۲۰۱۷ است.

به گزارش "اشپیگل آنلاین" در سال گذشته در مجموع هفت هزار و ۷۰۰ مورد از این گونه اقدامات مجرمانه به ثبت رسیده که به نسبت سال قبل نزدیک ۲۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد. وزیر کشور می‌گوید با توجه به این آمار آلمان باید "نگران و مراقب" باشد.

هورست زهوفر، از حزب سوسیال مسیحی با ارائه آمار جرایم با انگیزه سیاسی در سال ۲۰۱۸ تاکید کرد که ۹۰ درصد اقدامات یهودی‌ستیزانه در این سال از سوی راست‌گرایان بوده و به ۱۸۰۰ مورد رسیده است.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان با استناد به این آمار در مراسم گشایش شبکه اروپایی مقابله با یهودی‌ستیزی اعلام کرد که ضدیت با یهودیان در این کشور یک "کالای وارداتی" نیست.

او می‌گوید عامل بیشتر این جرایم راست‌گرایان افراطی بوده‌اند اما در زمینه تشدید مقابله با یهودی‌ستیزی باید با همان شدت نگاه‌ها متوجه مهاجران نیز باشد.


کاهش ۱۸ درصدی جرایم چپ‌گرایان

در عین حال آمار حاکی است که اقدامات مجرمانه چپ‌گرایان افراطی در سال گذشته به نسبت سال پیش از آن کاهش یافته است. در مجموع ۷۹۶۱ عمل مجرمانه به نام چپ‌گرایان به ثبت رسیده که ۱۸ درصد کمتر از سال قبل بوده است.

از اقدامات مجرمانه‌ای که به نام چپ‌گرایان به ثبت رسیده ۱۳۴۰ مورد در رده "اقدام خشونت‌آمیز" قرار دارد که ۸۰۰ مورد آن علیه نیروهای پلیس رخ داده است.

افزایش اعمال خشونت‌گرایانه چپ‌گرایان در سال ۲۰۱۷ که تعداد آنها به نزدیک دو هزار مورد می‌رسید بی‌ارتباط با حرکت‌های اعتراضی در جریان برگزاری نشست سران بیست کشور صنعتی جهان (گروه جی ۲۰) در هامبورگ نبوده است.


کاهش جرایم اسلامگرایان و اسلام‌ستیزی

برخلاف افزایش جرایم نژاد‌پرستانه راست‌گرایان افراطی و یهودی‌ستیزی، در سال گذشته اقدامات مجرمانه اسلامگرایان افراطی روندی رو به کاهش داشته است. وزارت کشور آلمان احتمال می‌دهد این امر با عقب راندن تروریست‌های گروه دولت اسلامی (داعش) از اغلب مناطق سوریه و عراق بی‌ارتباط نباشد.

در سال گذشته جرایم با انگیزه اسلام‌ستیزی نیز کاهش داشته است. در سال ۲۰۱۷ در سراسر آلمان ۱۰۷۵ مورد از این گونه عملیات مجرمانه به ثبت رسیده بود؛ این رقم در سال گذشته به ۹۱۰ مورد کاهش یافته است. جرم‌های مسیحی‌ستیزانه نیز از ۱۲۹ مورد در سال ۲۰۱۷ به ۱۲۱ مورد در سال گذشته کاهش داشته است.

هورست زهوفر می‌گوید با توجه به "سطح بالای" جرایم با انگیزه‌های سیاسی دلیلی برای اعلام "رفع خطر" وجود ندارد و باید همچنان نسبت به مقابله با این گونه اقدامات و جلوگیری از وقوع آنها هوشیار بود.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز خواستار مقابله قاطع با یهودی‌ستیزی شده و تاکید می‌کند که همه موظف و مسئولند که از "ارزش‌ها و حقوق بینادی شهروندان" حفاظت کنند.