شهرداری مودانیا ترکیه رفتن پناهجویان سوری به ساحل دریا را ممنوع کرد

(تیتر از جنگ خبر)
ایرنا
شهردار شهر مودانیا در شمال غرب ترکیه پناهندگان سوری را از رفتن به نواحی ساحلی ممنوع کرد و گفت : این تصمیم به خاطر نارضایتی ساکنان محلی گرفته شده است.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری اسپوتنیک، گشت‌های شهری مودانیای ترکیه در روزهای اخیر اجازه نمی‌دهند که سوری‌ها به نوار ساحلی وارد شده و یا به دریا بروند.

هایری ترک ییلماز (Hayri Türkyılmaz) شهردار مودانیا در توضیح این اقدام خود در توئیتر نوشت: "ما نمی‌توانیم به آنها (سوری‌ها) اجازه دهیم که زندگی شهروندان ترکیه را مختل کنند، در حالی که فرزندان ما در حال مرگ هستند و اقتصاد در حال رکود است. "

وی افزود: "سوری‌ها یا از قوانین ترکیه پیروی می‌کنند و یا به خانه‌های خود می‌روند. خدمات گشت زنی ما به سرعت رفتارهای نامناسب مطابق با شکایات ساکنان محلی در خط ساحلی را متوقف می‌کند.

در جریان بحران ۹ سال سوریه ۱۲ میلیون نفر از جمعیت ۲۴ میلیونی این کشور در داخل و خارج از آن آواره شده اند که بخش‌های زیادی از این افراد به کشورهای همسایه چون ترکیه، لبنان، اردن و عراق وارد شده اند.

با برقراری آرامش در مناطق جنوبی و مرکزی در یک سال اخیر شمار زیادی از آوارگان سوری از لبنان و اردن به خانه‌ها و شهرهای خود بازگشته اند ولی به خاطر ادامه درگیری‌ها در مناطق شمال شرقی و غربی سوریه و هم مرز با ترکیه آوارگان سوری نمی‌توانند از ترکیه به مناطق خود بازگردند.

گزارش‌های موجود از ترکیه حاکی از آن است که آوارگان سوری در بدترین شرایط و با فقر و فلاکت در شهرهای مختلف این کشور حضور دارند.